Prohledat tento blog

čtvrtek 19. února 2015

Kingsman: Tajná služba: Bondovi pohrobci nemají úctu k deštníkům

Špiónská komedie Kingsman: Tajná služba je dalším dychtivě očekávaným dílem Matthewa Vaughna. Britský režisér si získal bezpečnou fanouškovskou základnu už krimi Po krk v extázi (2004), kde v hlavní roli exceloval Daniel Craig. Do filmografie si pak Vaughn přidal laskavou fantasy Hvězdný prach, přepálenou akční komedii Kick-Ass a zdařilé pokračování mutanské série X-Men: První třída. A Craig se dva roky po profesionálním setkání s Vaughnem stal dalším z řady představitelů Jamese Bonda.

Příběhy agenta 007 se nejčastěji vtírají do komentářů právě v souvislosti s filmem Kingsman: Tajná služba. Nový Vaughnův akční kousek je ovšem komedií, která těží i z dalších špiónských snímků. Vedle konkrétních citací tak nabízí barvitou, rafinovanou podívanou, v níž rezonují nejrůznější prvky populárního subžánru napříč desetiletími. Tak tomu ostatně je i v comicsové předloze The Secret Service (2012), jejímiž autory jsou Dave Gibbons a Mark Millar.

Členy supertajné a přísně nevládní britské organizace jsou muži, kteří vypadají jako starosvětsky elegantní gentlemani a zabíjejí ve jménu „záchrany světa“ jako mašiny. Do špiónské hry se tak vrací snobská noblesa, ironie a tvrdý alkohol, spojované s prvním z Bondů – Seanem Connerym. Ty diváky dodnes baví neodolatelně lehkovážným sarkasmem, vycházejícím z postavy cynického, tvrdého a nekonvenčního hrdiny. Ztělesněním konzervativních konvencí (a současně jejich popřením) je ve Vaugnově filmu postava superagenta Harryho Harta v podání skvělého Colina Firtha. Gentlemana každým coulem dovede s pomocí deštníku postavit do latě hospodu plnou nebezpečných týpků. 

Hart začne držet ochrannou ruku nad mladým kriminálníkem Garym Pricem, který je v podání talentovaného Tarona Egertona ideálním materiálem pro kingsmanskou organizaci. Mladíkův otec totiž kdysi kolegovi Hartovi zachránil život – a Gary má vedle genetické výbavy i inteligenci, fyzičku a tvrdou náturu, která ho předurčuje k náročnému špiónskému poslání. Na tréninku nováčka je ovšem nejzábavnější pozvolná „sociální“ proměna obyčejného kluka z předměstí v noblesního gentlemana. Jak bývá v příbězích o mistrovi a jeho nadaném žákovi zvykem, objeví se ovšem komplikace dřív, než stačí Hart výcvik dokončit. Jmenuje se Richmond Valentine, hraje do Samuel L. Jackson a má v plánu – jak jinak – podřídit svět svým destruktivním plánům. Gary má před sebou náležitě nebezpečného protivníka, v srdci žhavou pomstu – a pod Vaughnovým vedením může začít ta správná „cool“ řežba. Nakonec nechybějí ani vybuchující hlavy.

Podobně jako bondovky, je i film Kingsman: Tajná služba ideální podívanou pro kluky všech věkových kategorií. Vaughn a jeho osvědčená spolupracovnice – scenáristka Jane Goldmanová – se rozhodli zapomenout na pravidla, vkus a úměru. Kluci v publiku proto musejí být starší patnácti let (protože mluva je drsná, akce krvavě surová a unesená švédská aristokratka ráda anální sex). A musejí si chtít nezávazně užívat. Ve Vaughnově filmu nelze brát nic vážně kromě autorovy snahy bavit hrou s vyprázdněnými fetiši špionských příběhů . Koncept a jeho provedení jsou chytré, nápadité a provokativní až do úpadu, alespoň pokud jde o podvratnou hru se sociálními koncepty. Rozdíl mezi parodií a sebeparodií nemá smysl hledat. 

Problémem je ovšem právě bezbřehá, chtěná bujarost. Ta mění potenciálně zajímavé vyprávění plné skvělých herců, zajímavých postav, vtipných dialogů a brilantně rozehrané akce v pouhý radostný chaos. Srovnání s bondovkami pokulhává právě v tom, že podstata příběhů agenta 007 byla starosvětsky vážná. Vaughnovi Kingsmani si na záchranu světa deštníkem jen hrají. 

Kingsman: The Secret Service
Velká Británie 2014, 129 minut
Režie: Matthew Vaughn
Scénář: Jane Goldmanová, Matthew Vaughn (podle comicsu Davea Gibbonse a Marka Millara  
Kamera: George Richmond
Hudba: Henry Jackman, Matthew Margeso
Hrají: Colin Firth, Taron Egerton, Samuel L. Jackson, Mark Strong, Michael Caine, Sofia Boutellaová
Premiéra: 19. 2. 2015

(Tuhle recenzi jsem napsala do Hospodářských novin. Za možnost uveřejnit ji i zde na blogu redakci děkuji.)

Žádné komentáře:

Okomentovat