Hořící keř by měl mít premiéru v mateřské kabelové televizi v roce 2013, už dnes ovšem na sebe poutá pozornost: třiašedesátiletá režisérská klasička Hollandová se každopádně dokáže dobře pohybovat v prostoru eurokoprodukce. I když její zbojnická variace Jánošík: Pravdivá historie (2009) nebyla jednoznačným úspěchem, režisérčin nejnovější projekt W ciemności (In Darkness) se ocitl v nejužším výběru snímků, z nichž za pár desítek hodin vzejde držitel Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Také Hořící keř láká tématem, které je ve středoevropském prostoru stále aktuální: bude totiž líčit události po sebeupálení studenta Jana Palacha (který se ovšem - což považuji za šťastný tah, který příběh vymaňuje z pout povinného resentimentu - objeví jen na začátku vyprávění).
Příběh z pera sedmadvacetiletého scenáristy Štěpána Hulíka (který na sebe nedávno upozornil pozoruhodnou historickou knížkou Kinematografie zapomnění o počátcích normalizace ve Filmovém studiu Barrandov) se odpichuje od vystoupení komunistického poslance Viléma Nového, který se Palachův čin na stranickém mítinku v České Lípě pokusil zlehčit (tvrdil nesmyslně, že Palach chtěl použít tzv. studený oheň a že vinou jeho společníků došlo k záměně za benzín - a že Palach byl napojen na západní centrály). Palachova rodina se rozhodla Nového zažalovat - a zjevně beznadějného případu se ujala tehdy čtyřicetiletá advokátka Dagmar Burešová. To, že právničku, která za normalizace zastupovala disidenty a stala se v roce 1990 první předsedkyní České národní rady, bude hrát osmadvacetiletá Táňa Pauhofová, je - doufám - jedním z mála "komerčních" dezinerpretací reality v chystaném projektu.
Hořící keř jinak ovšem nevypadá jako příběh, který by chtěl hladit diváky po srsti: palachovské téma je totiž nejen poněkud kontroverzní (tak jako každá událost sebevraždy z přesvědčení), ale v rámci českého hraného filmu i prakticky nezpracované. Řada aktérů tehdejších událostí ještě žije - samozřejmě včetně samotné Burešové. Mezi pamětníky patří i Agnieszka Hollandová, která v roce 1969 studovala na pražské FAMU a aktivně se zapojovala do dobového protestního dění.
P. S. Jen na okraj - možná neznáte tenhle dobový klip, který Václav Neckář natočil po Palachově činu:
Hollandova je uz trochu za zenitem, ale i tak je to vynikajici zprava a pevne verim ze to dopadne dobre. Tema je to kazdopadne moc zajimave.
OdpovědětVymazatDíky za klip, o jeho existenci jsem neměla tušení, jinak mě také překvapila informace, že minisérie se bude odehrávat po upálení Jana Palacha. A. Hollandová vypadala, že se nebude utápět v sentimentu a zároveň má výhodu člověka, který byl přitom. Uvidíme, snad se zadaří.
OdpovědětVymazatEva Štěpánková