Prohledat tento blog

sobota 14. února 2009

Den svatého Valentýna

Soudruzi zamilovaní a všichni ostatní zodpovědní občané, vnímejte dnešek se zvýšenou pozorností! Den svatého Valentýna je neblahým jevem, násilně do našich krásných Čech importovaným temnými živly po tzv. "sametové revoluci", z kapitalistického Západu - podobně jako Halloween, Santa Claus či Václav Klaus.

O tom, že jediným cílem tohoto buržoazního svátku je ponížit vaši lidskou důstojnost a tahat vám za přáníčka, květiny a dárečky peníze z kapes, svědčí i skutečnost, že u obnovy valentýnské tradice prý v roce 1907 stál známý americký výrobce vánočních přáníček Walter Scott, když se ocitl na prahu bankrotu. Jeho společnost do dvou let ztrojnásobila zisky! Předchozí Scottův pokus o obohacení z roku 1902 - Den velké tmy jako oslava všech slepců - se nesetkal s velkým ohlasem a byl velmi brzy zrušen (Asi že nevidomí dost dobře neviděli na ta přáníčka?)

Ani z pohledu přátel katolíků nejde o nějaký tradiční, pevně ukotvený svátek: formálně byl po revizi kalendáře, vydaného na základě druhého vatikánského koncilu, stanoven na 14. února teprve v roce 1969. Ale buďte rádi - do té doby katolická církev formálně uznávala jedenáct svátků svatého Valentýna! To bychom z těch slavností pustého konzumu po celý rok vůbec nevyšli.
Nechte své city pěkně stranou a nenechte se obloudit, i když se k oslavě svátku zamilovaných vehementně hlásí i naši afroameričtí spoluobčané.


Pokud nestrávíte tento den v posteli s chřipkou nebo pilnou prací a jste-li bytem v Praze, udělejte si nicméně studijní výlet na Vyšehrad. Jen každého 14. února si totiž v rámci tamních valentýnských církevních oslav můžete prohlédnout cennou relikvii - monstrancový relikviář, původně součást barokní výzdoby kostela, odstraněná patrně při regotizaci chrámu v letech 1885-1903.

Relikviář byl dlouho považovaný za ztracený a na podzim 2002 ho znovu objevili při opravách objektu ve starém depozitáři Kolegiální kapituly svatého Petra a Pavla. Na lopatce nalezli restaurátoři tzv. autentika (na malém proužku, nalepeném na relikvii, bylo uvedeno světcovo jméno). Podle odborníků je vyšehradský ostatek asi největší, který se dostal za hranice světcovy vlasti - Itálie. Do do Čech ho údajně přivezl už Karel IV.Otázkou však zůstává, ze kterého ze dvou různých křesťanských mučedníků, kteří byli shodou okolností 14. února - jeden v roce 197, druhý v roce 269 - pohřbeni poblíž sebe, na římské Via Flaminia, tahle kost pochází.Pokud jde o vyzdobení tohoto svátku nějakým pěkným filmem, zpravidla se doporucuje shlédnutí Cameronova Titanicu, který stále zůstává kasovně nejúspěšnějším titulem hollywoodské historie (a zase jsme u těch peněz!). Inu, proti gustu zamilovaných žádný dišputát - pro mne je to báječné, ale vzhledem k tomu, jak děsnou mám rýmu, přece jen trochu mokré.

A zítra si uvědomte, že existují i jiné alternativy.

Žádné komentáře:

Okomentovat