Prohledat tento blog

úterý 16. června 2009

Ještě Synecdoche (text plný spoilerů!!!)

Co se týče filmu Charlieho Kaufmana Synecdoche, New York, (velmi zdařilé) české titulky k finální scéně najdete tady. Jde jen o úryvek toku myšlenek v mysli Cadena Cotarda, ve své kritice k tomuto shrnutí hrdinových myšlenek ale opakovaně odkazuju a možná se sluší ho zviditelnit v celku.

Caden tu - především - vysvětluje, co se s ním vlastně dělo, a ozřejmuje tak, o čem by tenhle film vlastně mohl být. Setkává se s postavou matky z Ellenina snu (která je teď starší než tehdy, protože tento sen je už poněkud starý :-)) - a ke slovu se posléze dostává i jakýsi záhadný hlas "vyšší" bytosti, který hrdinovi nařizuje co má dělat.

Mimochodem, pokud jste Synecdoche ještě neviděli, tak se na ni bez obav vypravte - funguje znamenitě a plnohodnotně po vizuální a emocionální stránce a nemusíte k ní opravdu číst Jeana Baudrillarda (i když samozřejmě můžete). Kupříkladu zmíněný závěrečný vnitřní monolog patří určitě k tomu nejdojemnějšímu, co jsem v posledních letech ve filmu zažila. Naposled mi takhle ukápla slza v okamžiku, kdy Marley puštěný z vodítka skotačil v mořských vlnách.

P.S. Co se týče případných spoilerů, které jsem v tomto textu učinila - opravdu si myslíte, že v souvislosti s filmy Charlieho Kaufmana se dá mluvit o spoilerech? :-)

1 komentář:

  1. Zvláštní, protože mám účet a e-mail na Gmailu, nemám přístup k odkazu (českým titulkům, záv. monologu). Eh?

    OdpovědětVymazat