Prohledat tento blog

středa 14. září 2011

Saxána a Lexikon kouzel

Stroj času: Saxánka najde
na půdě matčin Lexikon
V době, která měla vzhledem k izolaci za železnou oponou potíže s žánrovými nálepkami, byly filmy Vácalav Vorlíčka Kdo chce zabít Jessii? (1966) nebo Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974) prostě bláznivými komediemi. Technicky ovšem spadá většina jeho tvorby do žánru fantasy, což platí vrchovatě o jednom z jeho nejpopulárnějších opusů – Dívce na koštěti.Čtyřicet let po premiéře příběhu o čarodějnické poškolačce, která uteče do říše lidí, natočil jednaosmdesátiletý nestor české filmové zábavy volné pokračování svého diváckého hitu. Začal na něm pracovat už před deseti lety a námětu a scénáři se podílel ještě jeho kmenový spolupracovník Miloš Macourek (s nímž ještě režisér stihl natočit svůj předchozí celovečerní opus Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko). Film, který navzdory nejrůznějším problémům nakonec vznikl, tak můžeme označit za Vorlíčkův sen vyvzdorovaný na realitě.

Chlupáč: mezi Dobbym a Troškovým
čertíkem: "Jsem malej, ale šikovnej" 
O to smutnější je bohužel výsledek - a  skoro pochybuji, že publikum  na Saxánu a Lexikon kouzel přitáhne kouzlo Made in Czech a resentiment spojený s původním snímkem. Nový film totiž neoslovuje normalizační diváky bažící po inteligentním rozptýlení, ale publikum přesycené výpravnými hollywoodskými fantasy, především sérií Harry Potter, s níž bohužel - navzdory některým (jistě vědomým) podobnostem */ - nový Vorlíčkův film nelze vůbec srovnávat. (A to nemám Harryho Pottera příliš v lásce.) S hollywoodskými fantasy spojují Saxánu pouze velmi zdařilé digitální efekty: podílela se na nich společnost Qbone Studios, jež  pod vedením Viktora Adamce odvedla tak složitou a rozměrnou práci, že jste takovou v českém filmu jistě ještě neviděli. Zvláště za fantazijní digitální potvory by se nemusela vysloveně stydět  kterákoli současná zahraniční produkce.


Hospoda v Říši pohádek - oáza 
nápaditosti 
Potíž je ovšem v tom, že jsou zasazeny do prostředí, které působí až neprofesionálně. Film zoufale postrádá jednotnou výtvarnou stylizaci, což se nejvíc projevuje právě v téměř nesnesitelném kontrastu mezi digitálními a reálnými prvky. Bolestná je i Vorlíčkova toporná, „televizní“ inscenace, jež místy zabředá do nepochopitelné šmíry či vyslovených přehmatů (třeba ve finále, kdy se Saxánka vrhá otci do náruče s výkřikem „Mami!“). Stěží vysvětlitelné jsou i chyby ve skriptu (týkající se hlavně "proměnlivého" oblečení herců). Do hlušiny mísící nudu s trapností tak naneštěstí zapadají i jednotlivé vtipné nápady, spjaté především s fantazijní říší (hlavně s místní hospodou, kde kostlivý hostinský obsluhuje bizarní štamgasty, čarodějnice v důchodu hraje na automatech a na dvorku jsou příslušně strukturované toalety). 


Crashman: žádné velké zlo 
Ve srovnání s Vorlíčkovou Saxánou působí lépe i tolik kritizované poslední pohádky Zdeňka Trošky, a to nejen vizuálně. Potíž je zjevně už ve scénáři plném nepřehledných zvratů, nechtěně absurdních a nevtipných dialogů, nelogické prezentace product placementu a dramaticky dysfuknčních postav. Středobodem vyprávění je dcerka původní hlavní hrdinky, která se shodou okolností dostává do pohádkové říše (již její matka kdysi opustila, aby si našla nový domov ve světě lidí). Malá Saxánka v podání snaživé a půvabné, ale herecky neschopné Heleny Nováčkové však postrádá charisma i  bezprostřednost, ať už si hledá cestu zpátky domů, zachraňuje (digitálního) dědečka-netopýra z chaloupky zlé čarodějnice nebo bojuje s comicsovým padouchem Crashmanem (Jaromír Dulava).Ten není nijak strašidelný, spíš směšný, takže se snadno pacifikuje. K žádnému skutečnému souboji mezi silami dobra a zla pak vlastně nedojde, už proto, že takto polarizované síly ve filmu vlastně neexistují.

Teta Irma (Jiřin Bohdalová) 
Pozornost se tak logicky přesouvá na jedinou výraznou postavu vyprávění – dívčinu potrhlou, starou tetu Irmu. Ta v Říši pohádek doufá ulovit vytouženého ženicha. Sice ji nejspíš budete ze srdce nesnášet, ale alespoň si ji zapamatujte díky energickému podání Jiřiny Bohdalové, jež je se svým hereckým výrazivem i šatníkem - v dobrém i zlém - jedinou skutečnou hvězdou filmu (i když se zdá, že si Saxánu jaksi "ukradla pro sebe"). O výraznosti či dokonce celistvosti se nedá mluvit o žádné z dalších postav v podání vesměs zajímavých herců - ať už jde o protagonisty Dívky na koštěti hrané původními herci (překvapivě dobrá Petra Černocká, nečekaně matný Jan Hrušínský) či jejich následovníky (rozpačitý Josef Somr v roli nového čtyřrukého ředitele školy nahradil zemřelého Josefa Bláhu). Do filmu se bez většího dějového efektu zatoulala i postava z jiného Vorlíčkova populárního díla – kouzelník Vigo ze seriálu Arabela.

Vorlíček má o comicsu stále tytéž
představy, jako v roce 1966 (comics,
který čte Saxánka, připomíná Kdo chce zabít Jessii?


Fakt, že se ve filmu objevují i odkazy na předchozí režisérovy filmy, naznačuje, že by mohlo jít o jakousi sebereflexi. Tak daleko však Vorlíček nezašel: vše nakonec působí jen dojmem nastavované kaše, i když ve vyprávění zaznívá nejasná kritika současné popkultury. Saxánka dychtí po „pokleslých“ comicsech, jež jsou pro ni (podle její matky i tvůrců filmu) naprosto nevhodné. Comics o Crashmanovi, který dívence nutí její starší spolužák, zaujme i tetu Irmu, která se ještě nedávno zřejmě živila psaním naivních dětských knížek. Irma je ale současně prezentovaná jako morálně odporná či snad retardovaná figura, kterou nesnášejí i její nejbližší příbuzní. Díky sérii drobných i větších krádeží a podvodů však právě tato postava nakonec dosáhne dokonalého osobního i profesionálního štěstí. Malá Saxánka se posléze se svým "novým" dědečkem podle očekávání vrátí domů (to vám nic neprozrazuji, protože nic jiného přece nečekáte). Zde se pak žádné dojemné, velké shledání neodehraje, protože i konec si pro sebe urve neblahá Irma.

Takže nová Saxána vlastně říká: milé děti, až vyrostete, naučíte se ve všem chodit a nebudete se už muset o nic snažit. Což je návod pro život, který jako by vypadl z nějaké amorální komedie Jiřího Vejdělka.

*/ Namátkou: podobnost profesora Kratiknota a trpasličího učitele zmenšování Řehoře, jízda podzemím u Gringottových a jízda drezínou, důraz na kouzelnické hůlky místo na zaklínadla v Dívce na koštěti, potvůrka Chlupáček upomínající na skřítka Dobbyho.

ČR 2011, 90 minut
Režie: Václav Vorlíček
Scénář: Václav Vorlíček, Vlastimil Mistrík
Kamera: Petr Polák
Hrají: Jiřina Bohdalová (Irma), Helena Nováčková (Saxána), Petra Černocká (Saxana), Jaromír Dulava (Crashman), Jan Hrušínský (Honza), Petr Nárožný (Evžen), Josef Somr (ředitel školy), Jiří Lábus (nakladatel), Naďa Konvalinková (pacientka), Ota Jirák (ředitel psychiatrické léčebny), Markéta Hrubešová (zdravotní sestra). 
Premiéra 15. 9. 2011


(Toto je text, jehož velmi zkrácenou verzi jsem použila do Lidových novin. Jejich redakci děkuji za možnost  uveřejnit text i zde na blogu.)  

34 komentářů:

 1. Tohle radši nechci vidět. To není ani tak hrozné, jako spíš smutné.

  OdpovědětVymazat
 2. Kritizovat je jednodušší, než vytvářet!

  OdpovědětVymazat
 3. Honza: To já přece vím. Práci kritika vykonávám přece odjakživa výhradně proto, že jsem od přírody líná. Ale díky za připomenutí. Člověk tuhle starou, dobrou, nesmyslnou čtenářskou premisu potřebuje slyšet znovu. :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Honza je Vorlíček...

  OdpovědětVymazat
 5. "S hollywoodskými fantasy spojují Saxánu pouze velmi zdařilé digitální efekty: podílela se na nich společnost Qbone Studios, jež pod vedením Viktora Adamce odvedla tak složitou a rozměrnou práci, že jste takovou v českém filmu jistě ještě neviděli. Zvláště za fantazijní digitální potvory by se nemusela vysloveně stydět kterákoli současná zahraniční produkce" No, asi jsem viděl jiný film......:):):)

  OdpovědětVymazat
 6. Mimochodem, vy jste studovala na KSD? Já se tam loni hlásila a z toho neuvěřitelně trapného a potupného pohovoru, co jsem zažila ve druhém kole, jsem se dodnes nevzpamatovala. Ne že by na mě byli zlí, jen jsem asi pochopila, proč ne každého vezmou hned v osmnácti. To jen tak mimochodem. Vaše postřehy se mi líbí.

  OdpovědětVymazat
 7. Ano, studovala a pak chvilku i externě učila. Shodou okolností mne tam vzali hned po gymplu, ale upřímně řečeno mám dnes pocit, že jsem na to fakt byla ještě moc mladá. On člověk v devatenácti nemá velký okruh témat a životních zkušeností, o kterých by mohl psát. MOžná i to je důvod, proč jsem pak po škole v psaní scénářů nepokračovala. "Dramaturgický" pohled na filmy mám ale asi dodnes. Z nepěkných pocitů z pohovoru si rozhodně nic nedělejte, Bětko! Pusťte tu vzpomínku z hlavy... A pOkud vás to studium bude zajímat i nadále, můžete to zase zkusit - nemyslím, že by to podruhé mohlo být tak hrozné.

  OdpovědětVymazat
 8. Včera jsme to s dcerou (12 let) shlédly, místy jsem byla doslova zděšená. Ani Petra Černocká si mi nelíbila... Dnes si pročítám na webu reakce a dceři povídám, jak to všichni kritizují. A její odpověď je: "To je proto, že tam nepíšou děti." Jí se to totiž líbilo. A tak nevím, jestli dělám něco špatně ve výchově (k estetice, umění...) nebo to bude celkový pozitivní dětský náhled na tento film...? Jelikož pracuji s dětmi, začnu to zjišťovat.

  OdpovědětVymazat
 9. Myslím, že to je krásně vyvážená kritika, která je vytvořena člověkem, který ví, o čem mluví. Řekl bych, že je krásně střízlivá a objektivní.

  OdpovědětVymazat
 10. Vlaďka: Vaší dceři je dvanáct, psát tedy nepochybně umí, tak vlastně nechápu, proč něco nenapíše sama.

  OdpovědětVymazat
 11. Tady máte aktuální žebříček, kdy se ze začátku kritizovaná pohádka Saxána a Lexikon kouzel, po menším zaváhání opět vrací mezi milionáře TOP 20.

  Odkaz:
  http://filmserver.cz/clanek/2406/top-20-cr-40-tyden/

  OdpovědětVymazat
 12. Milý anonyme, sleduji rovnou aktuální žebříčky a nikoli komentáře kolegů. Skutečně vám připadá, že výdělek něco přes deset milionů korun za čtyři týdny promítání je nějaký rekord u vysokorozpočtového českého filmu typu Saxány? Rychlý pokles už tak nízké návštěvnosti filmu se sice poněkud zbrzdil, ale opravdu bych se neodvážila považovat to z jakéhokoli dlouhodobějšího hlediska za úspěch.

  OdpovědětVymazat
 13. Tak nevím, co tu řešíte. Opravdu nejlépe to okomentovala paní Bohdalová. Byla jsem na tomto filmu se svou tříletou dcerou a bylo tam spousta dalších dětí, řekla bych v rozpětí 3-15 let. Musím říci, že se všechny děti velice bavily. To co tu kritizujete je možná důležité pro dospělého diváka a možná ještě v kině pro náročné. Dceru velice zaujal trpaslík, na kterého ještě dlouho po shlédnutí filmu vzpomínala. Detaily, které si všimne šťouravý kritik prostě neviděla nebo nevnímala. Pokud vím, jsou i špičkové filmy, kde se něco nepovede, například hodinky v historickém filmu a podobně. Díky té histerii s kritikou kolem tohoto filmu bylo možná odrazeno od návštěvy kina mnoho rodičů, jejichž děti by se dobře bavily. Je to myslím škoda, možná podobná té, jakou způsobili piráti filmu Kájínek. Zdenka

  OdpovědětVymazat
 14. Když jsem našel doktora Johna, zoufale jsem potřeboval přivést svého bývalého milence zpět. Nechal mě pro jinou ženu. Stalo se to tak rychle a já jsem v situaci vůbec neřekl. Prostě mě po 3 letech vyhodil bez vysvětlení. Kontaktuji Dr.Johna prostřednictvím jeho webových stránek a řekl mi, co musím udělat, než mi může pomoci, a udělal jsem, co mi řekl, poté, co jsem poskytl to, co chtěl, vrhl milostné kouzlo, aby nám pomohl dostat se zpět dohromady . Krátce poté, co udělal své kouzlo, můj přítel mi začal znovu posílat textové zprávy a cítil se hrozně za to, co mi právě dal. Řekl, že jsem nejdůležitější osobou v jeho životě, a to ví teď. Vstoupili jsme spolu a on byl vůči mně otevřenější než předtím a pak začal trávit více času než dříve. Od té doby, co mi Dr. John pomohl, je můj partner velmi stabilní, věrný a blíž ke mně než dříve. Vřele doporučuji Dr. John každému, kdo potřebuje pomoc. E-mail: drjohnsoco@gmail.com, zavolejte mu nebo přidejte jej na WhatsApp prostřednictvím: +2348147766277

  OdpovědětVymazat
 15. Sdílím toto svědectví partnerům, kteří trpí ve svých vztazích, protože existuje trvalé řešení. Můj manžel mě a naše čtyři děti nechal na dva roky pro jinou ženu. Snažil jsem se být silný jen pro své děti, ale nemohl jsem ovládat bolesti, které trápily mé srdce. Byl jsem zraněný a zmatený. Potřeboval jsem pomoc, a tak jsem provedl průzkum na internetu a narazil jsem na web, kde jsem viděl, že DR WALE sesilatel kouzel, který může pomoci získat spoustu milenců zpět během několika hodin, kontaktoval jsem ho a on udělal speciální modlitbu a kouzla pro mě. K mému překvapení se můj manžel po několika dnech vrátil domů. Tak jsme se zase dali dohromady a v rodině bylo hodně lásky, radosti a klidu. Můžete také kontaktovat DR WALE, mocného sesilatele kouzel pro řešení jeho kontaktu. WhatsApp/Viber/Telegram: +2347054019402 NEBO E -mail: drwalespellhome@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 16. Můj život je plný štěstí, protože DR ISIKOLO mě činí šťastným. Jmenuji se Roxana Anda. Co se mi stalo, není to, co si můžu nechat jen pro sebe, ale také to říct světu, aby ti, kteří mají jakýkoli problém se svým vztahem nebo manželstvím, získali zpět své milované a byli opět šťastní. Já a můj milenec jsme měli vážné problémy, které vedly k našemu rozchodu, protože od té doby už můj život nikdy nebyl stejný, zkoušel jsem všechny metody, jak ho dostat zpět. ale byla to jen ztráta úsilí a ztráta času. Jednoho dne jsem ale při svém hledání na internetu narazil na někoho, kdo má svědectví o DR ISIKOLO. Kontaktuji ho a vysvětlím mu svůj problém, stále jsem velmi překvapen, jak dokázal do 48 hodin přivést zpět mého milence. Díky této skvělé věci, která se v mém životě stala, jsem se rozhodl říci celému světu o tomto skvělém muži jménem DR ISIKOLO. Pro ty, kteří něco potřebovali, mi řekl, že v jeho chrámu není nic nemožného. Moc mu věřím. Přátelé nebo kdokoli, kdo čte moje svědectví, pokud potřebujete pomoc s navrácením svého bývalého milence/bývalého manžela nebo chcete-li mít své dítě, laskavě ho kontaktujte prostřednictvím e-mailu; Pošlete mu e -mail na adresu: isikolosolutionhome@gmail.com nebo jeho WhatsApp/Viber na: +2348133261196 a já vám slibuji, že se k vám váš milenec určitě vrátí.

  OdpovědětVymazat
 17. Moc děkuji DR ISIKOLO za to, že se ke mně můj bývalý přítel vrátil. O tomto muži píši toto nádherné svědectví. Splnil mi všechna přání. Můj přítel a já jsme spolu chodili více než 2 roky a přestože jsme měli tolik problémů, ale nikdy jsme neuvažovali o rozchodu. Jednoho dne mi zavolal po telefonu a řekl mi, jak je ze vztahu unavený a nikde nevidí, kam míříme. Uplynuly měsíce a můj přítel mě už nekontaktoval a už jsem o něm neslyšel a jeho mobilní telefon byl odpojen. Věděl jsem, že potřebuji vyhledat pomoc, protože ho tolik miluji. Kontaktoval jsem tohoto skvělého kouzelníka, protože jsem nikdy předtím nikoho nekontaktoval a říkám vám, že po dvoudenním kontaktu mi zavolal můj bývalý přítel a po 48 hodinách mě požádal, aby mě viděl, udělal práci, abych se smířil s mým mužem, na prstu nosil prsten. Jsem velmi šťastný, protože se brzy stanu vdanou ženou s pomocí tohoto skvělého kouzelníka. Slíbil jsem, že vaše díla předvedu všem, a obraťte se prosím na tohoto muže, aby vám pomohl na adrese: isikolosolutionhome@gmail.com nebo mu také můžete WhatsApp dát na +2348133261196.

  OdpovědětVymazat
 18. Pokud ne, skutečná pomoc DR ISIKOLA, nemyslím si, že se budu znovu usmívat.Můj manžel mi nechal jeden rok a dva týdny dvě děti.Všechna snaha přivést ho zpět se nezdařila.Myslela jsem, že ho neuvidím znovu, dokud Potkal jsem dámu jménem Christina, která mi řekla o sesilateli kouzel jménem DR ISIKOLO. Dala mi jeho e -mailovou adresu a mobilní číslo a já jsem ho kontaktoval a on mě ujistil, že do 48 hodin se ke mně můj manžel vrátí, za méně než 48 hodin. můj manžel se vrátil a začal prosit o odpuštění s tím, že to byla práce ďáblů, takže jsem dodnes překvapený tímto zázrakem, moc nevěřím na žádné duchovní doktory, nemohl jsem počat pět let po porodu moje děvčata, takže já a můj manžel jsme zoufale toužili po mužském dítěti, ale jakmile bylo kouzlo sesláno, otěhotněla jsem s mužským dítětem a porodila jsem své třetí dítě, pokud budete potřebovat jakoukoli pomoc, můžete kontaktovat mu:
  DR ISIKOLO zajistí, že získáte perfektní výsledek bez prodlení. E -mail: isikolosolutionhome@gmail.com nebo přímo WhatsApp +2348133261196.

  OdpovědětVymazat
 19. Jmenuji se Laura Mattis a zoufale jsem hledal způsob, jak přimět svého bývalého přítele, aby se do mě zamiloval. Zažili jsme vzestupy i pády, ale za posledních 6 měsíců náš vztah šel na jih. Utratil jsem 500+ za sesilatele kouzel, o kterém jsem si myslel, že mi pomůže, a když jsem nevěděl, že nepomohla. Natahuji se, protože chci být tou žádoucí ženou, kterou jsem býval, a on se do mě znovu zamiloval a vzal si mě. Nedokážu si představit toho chlapce s nikým jiným, dokud jsem opravdu nekontaktoval doktora Ikhineho, kterému se moje touha srdce splnila. Dal mi podrobnosti o tom, jak mi pomoci, což udělal, když jsem vyhověl, a zachránil mého muže před zlými rukama dámy, která ho hypnotizovala, a můj muž se k vám vrátil za 48 hodin a já byl opravdu užaslý, že takový projev sil je opravdu skutečný. Nyní mohu s potěšením říci lidem, aby vyzkoušeli DR ISIKOLO ve svých problémech a čekali na okamžité výsledky. kontaktujte ho pomocí jeho e -mailové adresy. isikolosolutionhome@gmail.com nebo přímo WhatsApp/Viber: +2348133261196.

  OdpovědětVymazat
 20. JAK ZÍSKAT SVÉ EX BEZ PANIKY DÍKY VELKÉM DR JOE ZA ŘEŠENÍ MÝCH PROBLÉMŮ
  Kontaktní informace níže: whatsApp číslo +1-7252404536
  Jsem Marian Zepa a chci svědčit o mocném DR JOE, který zachránil můj vztah. Musím být jedním z mála, kteří nemají problém někomu ukázat a říct, jak jsem vděčný za to, že můj vztah byl melodický a hladký. Snažil jsem se být ve vztahu se svým přítelem pozitivnější, zdá se, že to trvalo věčnost. Další dáma mi vzala snoubence a oba se přestěhovali. Plakal jsem a hledal ho, aby se vrátil, ale on odmítl přijmout moje hovory ani nevrátit mé zprávy. Můj přítel mi představil mocného kouzelníka DR JOE, který mi pomohl seslat velmi silné kouzlo lásky, které za 48 hodin přivedlo zpět mého snoubence. Byl jsem ohromen a překvapen, když můj snoubenec zavolal a prosil mě o odpuštění, kvůli silnému kouzlu lásky DR JOE. Pokud máte jakýkoli manželský nebo vztahový problém, kontaktujte DR JOE následujícím způsobem. Níže uvedené kontaktní údaje: e-mail: drjoesolutionspells@gmail.com nebo whatsApp číslo +1-7252404536

  OdpovědětVymazat
 21. Ahoj. jmenuji se Tamara Oskar a chci se podělit o svůj úžasný zážitek s největším kouzelníkem DR ISIKOLO. můj manžel mě podváděl, a když jsem zjistil, že jsme se pohádali, což vedlo k jeho rozvodu. Plakal jsem a onemocněl jsem, když jsem hledal pomoc lásky online a viděl jsem lidi, kteří o něm a jeho skvělé práci mluvili a měli podobný případ jako já, nechali mu své kontaktní údaje. Kontaktoval jsem ho a on mi řekl, ať se nebojím, že po 48 hodinách rozvod zruší a ozve se mi poté, co jsem udělal vše, o co mě požádal, abych k mému největšímu překvapení po 48 hodinách poklekl s prosbou abych ho přijal zpět, ještě jednou děkuji, DR ISIKOLO, jsi pro mě opravdu požehnáním, může ti také pomoci kontaktovat e -mail: isikolosolutionhome@gmail.com nebo mu také můžeš WhatsApp dát na +2348133261196.

  OdpovědětVymazat
 22. Chci poděkovat DR JOE za přivedení mého bývalého manžela. Nikdy jsem nevěřil na kouzelná kouzla ani nic podobného, ​​ale spolehlivý zdroj (velmi blízký spolupracovník) mi řekl, že Trust je velmi oddaný, nadaný a talentovaný člověk. Byla to jedna z nejlepších věcí, jaké jsem kdy měl. Hotovo. Můj milostný život byl v troskách; Prošel jsem dvěma rozvody a byl jsem na pokraji třetiny. Nemohla jsem čelit dalšímu rozvodu a chtěla jsem se více snažit, aby náš vztah fungoval, ale manželovi to bylo jedno. a znovu se mnou zabrzdil. Byl jsem zmatený a nevěděl jsem, co dělat znovu, spíše aby se dostali do kontaktu s DR JOE. Udělal kouzlo lásky, díky kterému se ke mně můj manžel vrátil. nyní jsme se sebou velmi spokojeni. DR JOE, aby si uvědomil, jak moc se milujeme a potřebujeme. Tento muž je SKUTEČNÝ a pro dobro. může vám také pomoci napravit váš rozpadlý vztah. Měl jsem svého manžela zpět! Bylo to jako zázrak! Najednou chtěl jít na manželskou poradnu a nám se v milostném životě daří velmi, velmi dobře. kontaktní e-mail: drjoesolutionspells@gmail.com nebo whatsApp číslo +1-7252404536

  OdpovědětVymazat
 23. Dnes se cítím tak radostně, protože jsem součástí těch, kteří se radují ze všech kvůli pomoci, kterou mi poskytl DR ISIKOLO, když jsem dostal mého manžela zpět. Jsem ženatý 6 let a bylo to tak hrozné, protože mě manžel podváděl a hledal rozvod. Ale když jsem na internetu narazil na radostná svědectví o DR ISIKOLO, která zveřejnilo několik lidí. Rozhodl jsem se tedy s ním spojit a vysvětlil jsem mu svou situaci a poté vyhledal jeho pomoc, ale k mému největšímu překvapení mi řekl, že mi pomůže s mým případem, protože bez řešení není problém. řekl mi, co mám dělat, což jsem udělal, a pracoval pro mě a můj manžel se ke mně vrátil po 2 dnech, jak slíbil, a láska a štěstí byly obnoveny. Budu nadále svědčit na internetu, protože DR ISIKOLO je opravdu pomocník, kterého Bůh poslal, aby nám všem pomohl. Proč nekontaktovat DR ISIKOLO nyní, pokud čelíte jakýmkoli výzvám ve svém partnerském životě. Můžete kontaktovat jeho e -mailovou adresu: isikolosolutionhome@gmail.com nebo jeho WhatsApp na: +2348133261196.

  OdpovědětVymazat
 24. DR ISIKOLO to pro mě udělal znovu poté, co mi pomohl získat zpět mého manžela. Chci dát světu vědět o DR ISIKOLO, Velkém kouzelníkovi, který ke mně přivedl mého odcizeného manžela, když jsem si myslel, že je veškerá naděje ztracena. tak jsem ho kontaktoval a splnil vše, co mi řekl, abych udělal, a skutečně jsem dostal výsledek za 48 hodin, jak mě ujistil. DR ISIKOLO použil své mocné kouzlo k vykouzlení úsměvu na mé tváři tím, že přivedl mého muže zpět svým kouzlem, nejprve jsem si myslel, že sním, když se ke mně manžel vrátil na kolenou a prosil mě, abych jí odpustil a přijal její záda a dokonce od té doby mě miluje víc, než jsem kdy očekával, a tak jsem svému slibu slíbil, že dám světu vědět o DR ISIKOLO, protože je to skvělý člověk. Máte problémy ve vztahu? rozešel se s tebou partner a ty ho stále miluješ a chceš ho? Máte problém s financemi? nebo potřebujete pomoc jakéhokoli druhu, pak kontaktujte DR ISIKOLO ještě dnes, protože vám dávám 100% záruku, že vám pomůže stejně jako on mně. Web DR ISIKOLO: https://isikololovetemple.com a e -mailová adresa je: isikolosolutionhome@gmail.com nebo jeho WhatsApp/Viber ho na: +2348133261196.

  OdpovědětVymazat
 25. Dobrý den, jsem tu, abych šířil tuto dobrou zprávu do celého světa o tom, jak jsem získal svou bývalou lásku zpět. Zbláznil jsem se, když mě můj muž minulý měsíc opustil kvůli jiné dívce. Ale když jsem potkal přítele, který mi představil DR ISIKOLA, velkého posla věštce, kterému slouží, vyprávěl jsem svému problému s DR ISIKOLO o tom, jak mě moje bývalá láska opustila, a také o tom, jak jsem potřeboval získat dobře placenou práci. Řekl mi jen, že jsem přišel na správné místo, pokud dostanu svou srdeční touhu bez vedlejších účinků. Řekl mi, co musím udělat, a já jsem vyhověl a bylo hotovo. V příštích 2 dnech mi moje láska zavolala na telefon a řekla, že se omlouvám, že mě předtím žila, a také příští týden poté, co mi moje láska zavolala, aby prosila o odpuštění a já jsem také dostal novou práci. Žádný problém není příliš velký na to, aby ho vyřešil. Kontaktujte jej přímo na jeho kontaktech níže
  webové stránky: https://isikololovetemple.com
  e -mail: isikolosolutionhome@gmail.com
  WhatsApp: +2348133261196.

  OdpovědětVymazat
 26. DR JOE NIKDY NEPŘESTÁVÁ DĚLAT DIVY S DR JOE jsou všechny vaše problémy u konce.
  Jmenuji se Maryra Velita. Toto je svědectví, které řeknu každému, aby ho slyšel. Byl jsem ženatý čtyři 4 roky a v pátém roce mého manželství měla jiná žena kouzlo, které mi vzalo milence a můj manžel opustil mě a děti a trpěli jsme 2 roky, dokud jsem neměl na mysli příspěvek, kde toto člověče, doktore JOE, Landy někomu pomohl a rozhodl jsem se, že mu to zkusím pomoci přivést mou manželku domů a věřte mi, že mu pošlu svůj obrázek a obrázek mého manžela a po 48 hodinách, jak mi řekl, viděl, jak do domu vjelo auto, a hle, byl to můj manžel a on přišel ke mně a k dětem, a proto jsem rád, že můžu světu a těm z vás říct v podobné situaci jako DR JOE a mít svého partnera zpět veškerá jistota. Jeho e-mail: drjoesolutionspells@gmail.com nebo whatsApp číslo +1-7252404536

  OdpovědětVymazat
 27. Ahoj, jmenuji se Ariana, byl jsem ženatý několik let, dokud se věci nezačaly stávat ošklivými a měli jsme hádky a hádky téměř pokaždé ... zhoršilo se to v okamžiku, kdy podal žádost o rozvod ... Snažil jsem se ze všech sil, aby ho změnil. mysli a zůstaň se mnou. Odstěhoval se z domu a stále pokračoval v žádosti o rozvod ... Prosil jsem a zkoušel všechno, ale stále nic nefungovalo. Průlom nastal, když mě někdo seznámil s tímto nádherným, skvělým kouzelníkem, který mi nakonec pomohl ... Nikdy jsem nebyl fanouškem takových věcí, ale rozhodl jsem se to zkusit neochotně, protože jsem byl zoufalý a neměl jsem na výběr ... Tato skvělá baba mukuru dělala speciální modlitby a další věci, které musel dělat ... Během 2 dnů mi zavolal můj manžel a litoval veškerého emočního traumatu, které mě to stálo, přestěhoval se zpět do domu a dál žijeme šťastně. jaký úžasný zázrak pro mě a moji rodinu udělalo baba mukuru a víra, kterou jsem v něj měl. Představil jsem ho spoustě párů s problémy po celém světě a mají dobré zprávy ... Pevně ​​věřím, že někdo tam venku potřebuje jeho pomoc. věnujte proto zvláštní úsilí záchraně svého manželství/vztahu, pokud to opravdu stojí za to. kontaktujte ho e -mailem na (babamukuru61@gmail.com)
  můžete ho kontaktovat přes WhatsApp ..+2348075362900 .....

  OdpovědětVymazat
 28. Jmenuji se Silviya Zarzecka a upřímně jsem byla tak zdrcená, když mě můj 8letý manžel opustil a přestěhoval se do Quebec City za jinou ženou. Bolest byla příliš velká na to, abych snesl, že už ji nemohu dál snášet. Musel jsem se tedy obrátit o pomoc na internet, dokud jsem nezjistil, že DR JOE je to pravé řešení. Vyzkoušela jsem toho hodně, co jsem věděla, a díky tvým kouzlům, požehnání a mimořádným magickým schopnostem jsi pro mě udělal veškerou práci, což mi zaručilo pozitivní výsledek za 48 hodin, láska a štěstí se obnovily a můj manžel se vrátil ke mně a měl výčitky svědomí za všechno, co udělal A teď je můj život vyrovnaný a já jsem opět šťastný. DR JOE, děláte lidem skvělou službu. Přátelé v případě, že potřebujete pomoc DR JOE, laskavě mu pošlete e-mail na adresu: drjoesolutionspells@gmail.com nebo whatsApp číslo +1-7252404536

  OdpovědětVymazat
 29. Efektivní mocné kouzlo lásky, které vám pomůže získat bývalého milence hned teď, podívejte se na DR ISIKOLO.
  Právě jsem zažil zázraky kouzla lásky Dr. Isikola, které byly rozšířeny na internetu a po celém světě. Jak úžasně pomohl lidem po celém světě obnovit jejich manželství a získat zpět ztracené milence a také pomoci vyhrát loterii. Kontaktoval jsem ho poté, co jsem prošel tolika svědectvími různých lidí o tom, jak pomohl přivést mého bývalého milence zpět, řekl jsem mu o svém manželovi, který mě opustil asi před 8 měsíci, a odešel domů se vším, co jsem měl. DR ISIKOLO mi jen řekl, abych se třikrát usmál a měl klid, všechno zvládne za pouhých 48 hodin. Odvedl práci a po druhém dni mi Toni zavolala a já jsem byl tak šokován, zvolal jsem hovor a nemohl jsem uvěřit moje uši, opravdu mě prosil, abych mu odpustil a sliboval do telefonu. Vrátil se domů a také mi sehnal nové auto jen proto, aby mi dokázal svou lásku. Pokud tedy potřebujete efektivního a skutečného sesilatele kouzel pro jakýkoli problém ve vašem životě, můžete kontaktovat DR ISIKOLO jeho e -mail: isikolosolutionhome@gmail.com nebo ho můžete také kontaktovat na WhatsApp na +2348133261196

  OdpovědětVymazat
 30. Jsem velmi překvapen zázračnými zkušenostmi a zázraky doktora Isikola, které byly šířeny na internetu a po celém světě. Jak úžasně pomohl lidem z celého světa obnovit jejich ztracený vztah. Kontaktoval jsem ho poté, co jsem prošel tolika svědectvími různých lidí, jak pomohl přivést zpět bývalého milence, řekl jsem mu o svém manželovi, který mě opustil asi před 8 měsíci a odešel domů se vším, co jsem měl. Byl jsem zmatený, když mi jen řekl, abych se usmál a měl klid a ujišťoval mě, že všechno zvládne za pouhých 48 hodin. Po druhém dni, kdy mi manžel zavolal, jsem byl tak šokován. Vybral jsem hovor a nemohl věřit svým uším, opravdu mě prosil, abych mu odpustil, a vrátil se domů a také mi dal velmi pěkné dárky jen pro něj, aby dokázal svou lásku ke mně. Pokud potřebujete efektivního a skutečného sesilatele kouzel pro jakýkoli problém ve vašem životě, můžete kontaktovat doktora Isikola na jeho e -mailu: isikolosolutionhome@gmail.com nebo ho můžete také kontaktovat na WhatsApp/Viber na +2348133261196.

  OdpovědětVymazat
 31. Viděl jsem online svědectví o tom, jak DR WALE pomohl spoustě lidem vyhrát obrovské částky v loterii, a tak jsem se rozhodl ho kontaktovat ohledně vylosovaných čísel. Kontaktoval jsem tohoto muže a on udělal kouzlo a dal mi výherní čísla z loterie. Ale věřte mi, že když se losovalo, byl jsem mezi výherci. Vyhrál jsem sedmnáct milionů, šest set devět tisíc a pět set dolarů (17 609 500 dolarů) Potvrdil jsem, že DR WALE je skutečný a zaručený. Nyní jsem živým svědectvím o dobrých skutcích DR WALE, nadaného muže s velkými schopnostmi, je to moje tajemství, ale rozhodl jsem se dát světu také vědět. Možná to pomůže každému, kdo má zájem. Můj komentář se vám může zdát vtipný, ale je to pravda. A slibuji vám, že nebude vtipné, když vyhrajete a podělíte se o svědectví s ostatními. Toto je tajemství výhry v loterii, takže vám radím, abyste udělali totéž. Ne každý má přirozeně štěstí, pokud máte problémy s výhrou v loterii, řešením, jak vyhrát, je DR WALE, takže ho nyní kontaktujte, abyste potvrdili mé svědectví. dosáhnete DR WALE pomocí tohoto kontaktu WhatsApp/Viber: +2347054019402 nebo e-mailu: drwalespellhome@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 32. Toto je web, který jsem četl o DR ISIKOLO a kontaktoval ho, aby mi pomohl získat zpět mého bývalého přítele, aby si mě vzal, a vrátil jsem se sem, abych o něm zveřejnil příspěvek. Doktor Isikolo vám pomůže vyřešit váš problém bez ohledu na to, čím procházíte. Jmenuji se Anna Oscar. Příspěvek o sesilateli kouzel je pro mě velmi zvláštní, protože jsem nikdy nevěřil, že budu moci říci, že mi pomohl sesílatel kouzel při přivedení mého bývalého přítele zpět ke mně, i když mě opustil kvůli nevěře a neustálému zneužívání a bojovali jsme. po 6 měsících bez kontaktu. Četl jsem o doktoru ISIKOLO z jiných webů a kontaktoval ho, aby mi pomohl, a za méně než 48 hodin mi zavolal můj bývalý přítel a byl jsem šťastný, že se chce ke mně vrátit. Setkali jsme se stejný měsíc a on mi navrhl. Byl to ten nejkrásnější prsten. Prosím všechny tady, kontaktujte DR ISIKOLO, aby váš problém vyřešil za vás a udělal vám radost ze vztahu, který vám ubližuje. Láska je ten nejlepší pocit, jaký kdy člověk zažil. Pošlete mu e -mail na adresu: isikolosolutionhome@gmail.com Můžete mu také poslat WhatsApp/Viber na +2348133261196

  OdpovědětVymazat
 33. DĚKUJI Dr. ISIKOLO, ŽE SPOLEČNĚ OBNOVIL MÉ ŠTĚSTÍ A MOJI RODINU. WHATSAPP: +2348133261196.
  Ahoj, jsem Rosa Antoine. Poté, co jsem byla se svým manželem roky v Unii zvané manželství, byl hrubý a zničil lásku, kterou jsme sdíleli, a opustil mě. Udělal jsem všechno možné, abych se k němu dostal, ale všechno bylo marné, strašně jsem ho chtěl zpátky, protože jsem ho miloval. Kontaktoval jsem doktora Isikolo na whatsApp a on mě ujistil, že není žádný problém a že vše bude v pořádku. Řekl mi vše, co bylo požadováno, co jsem předložila, a tak pro mě seslal kouzlo a překvapivě po 48 hodinách mi můj manžel zavolal a omluvil se za vše, co přišlo jako obrovská a ohromující radost. Byl jsem tak překvapen. Nyní je láska a štěstí v našem domě obnoveno a stále mě to udivuje. takže každý, kdo potřebuje pomoc s jakýmikoli problémy, může také kontaktovat tohoto skutečného a velmi originálního kouzelníka na e-mailu: isikolosolutionhome@gmail.com Můžete ho také WhatsApp na +2348133261196

  OdpovědětVymazat
 34. Život se mnou nebyl snadný poté, co bylo moje manželství rozbito, když můj manžel požádal o rozvod, ale děkuji Bohu, že použil DR WALE, který je jako Bůh na Zemi, aby obnovil mé rozbité manželství pomocí jeho mocného kouzla. Trpěl jsem 6 měsíců depresemi, ale dnes jsem tak šťastný, že jsem poznal DR WALE, protože jeho kouzlo mě skutečně přimělo uvěřit, že kouzla jsou skutečná a fungují. Slyšela jsem každý kousek instrukcí, které mi dal DR WALE, protože mi slíbil, že mě udělá šťastnou a hrdou, a opravdu, to všechno se stalo a můj manžel se ke mně vrátil s koleny na zemi a během několika dní mě prosil o odpuštění. poté, co jsem se s ním spojil a nyní jsme opět dokonale spojeni na celý život. Mohu směle všem říct, že kouzla DR WALE jsou opravdu nejlepší a nejmocnější. Jsem mu navždy vděčný až do konce věků. Takže se s ním můžete spojit e-mailem přes: WhatsApp/Viber: +2347054019402 nebo e-mailem: drwalespellhome@gmail.com

  OdpovědětVymazat