Prohledat tento blog

čtvrtek 3. července 2014

Chraň nás od zlého aneb latina a natěrači posedlí ďáblem


Jak známo, filmům "podle skutečných událostí" vůbec nerozumím, zvláště pokud jsou spojeny s náboženským tématem */. Takže následující rozvahu musíte brát s rezervou. Nový film režiséra Scotta Derricksona (kterého můžeme vnímat jako specialistu na strašidelné snímky) je horor o newyorském policistovi Ralphovi Sarchiem (Eric Bana), který vyšetřuje sérii záhadných vražd/sebevražd/pokusů o vraždu. Jsou zjevně spojené se záhadnými natěrači z firmy Alfons, kteří skoro nikdy neudělají svou práci pořádně. Jde jim totiž jen o to, aby na zdi zamalovali záhadný nápis v latině, což je mrtvý jazyk. Pod nápisem se proto zpravidla najde mrtvola. My diváci však už od první scény víme, že půjde o nějaké ďábelské pikle: prolog se odehrává v Iráku v roce 2010 a je natočený jako horor. Trojice amerických vojáků v něm uprostřed noční potyčky s nepřítelem prozkoumává podzemní skalní úkryt, což je ve skutečnosti starobylá svatyně, kde najdou původní záhadný nápis v latině (!) a pak na ně cosi vybafne, ďábelsky je to posedne a po jejich návratu domů se v Bronxu začnou dít ošklivé věci... 

Na rozdíl od takových klasických filmů o posedlosti démonem, jako jsou Přichází Satan!, Vymítač ďábla, Osvícení nebo Poltergeist se ve filmu Chraň nás od zlého nic slovně nevysvětluje. Fešný otec Mendoza v podání fešného Édgara Ramíreze vysvětlí Sarchiemu, že policista se věnuje boji s druhotným zlem a teď ho díky jeho skrytým schopnostem čeká setkání se zlem prvotním - pekelným. A to je nevysvětlitelné. Pročež v dvouhodinovém vyprávění občas někomu jde šedá pěna od úst, vrčí, mluví démonickým hlasem (latinsky), cituje Doors (!), má ohavnou vyrážku na obličeji, ohryzává si maso z údů a nosí klíče v puse místo v kapse. Vzpomínka na Friedkinova Vymítače je i po čtyřiceti letech stále živá... Kombinována s hrdinovým neustálým plížením ve tmě, odkud čas od času něco vybafne, vytváří podívanou strašidelnou a znepokojivou povrchně, mechanicky.  

Dalším důvodem, proč se ve filmu nic nevysvětluje a spousta věcí působí nelogicky, by mohla být skutečnost, že - jak praví úvodní titulek - jde o příběh inspirovaný skutečnými událostmi. A na realitu se logika filmového vyprávění přece nevztahuje, že. Problém je trochu v tom, že scenáristé filmu vytvořili vlastní děj volně, na základě pamětí skutečného Ralpha Sarchieho z roku 2001, ve kterých bývalý policista líčí, jak objevil své nadpřirozené schopnosti a začal se místo klasické policejní práci věnovat démonologii. 

Chraň nás od zlého je tedy především film o víře, respektive o tom, kterak ji někdo ztratil a znovu ji získal, aby mohl žít smysluplnější a radostnější život. Kromě hlavního hrdiny, který byl vychován jako katolík, ale do kostela chodil už jen o Vánocích a Velikonocích a který musí uvěřit v démony i jejich vymítání, tady máme ještě režiséra s producentem (Jerry Bruckheimer). Ti se rozhodli na tomto tématu chladnokrevně vydělat peníze. Nebo věří tomu, že natěrači z Bronxu mohou být opravdu posedlí démony, které si přivezli z Iráku. Což obojí je představa, která rutinně natočenému filmu přidává na děsivosti. Chraň nás od zlého!

*/ Viz kritika mé recenze filmu Philomena -http://neviditelnypes.lidovky.cz/film-philomena-aneb-o-lzi-v-umeni-dop-/p_kultura.aspx?c=A140418_094146_p_kultura_wag

USA 2014, 119 minut, titulky
Režie: Scott Derrickson ¨
Scénář: Paul Harris Boardman, Scott Derrickson (podle knihy Ralpha Sarchieho a Lisy Collier Coolové - 2001)
Kamera: Scott Kevan
Hudba: Christopher Young
Hrají: Eric Bana (Ralph Sarchie), Édgar Ramírez (otec Mendoza), Olivia Munnová (Jen), Sean Harris (Santino), Joel McHale (Butler), Jenna Gaviganová (Lucinda), Chris Coy (JImmy), Dorian Missick (Gordon), Olivia Hortonová (Jane) 
Premiéra: 3. 7. 2014

Žádné komentáře:

Okomentovat