
O tom, že "jsou mezi námi" (jak zní titul béčkové sci-fi Johna Carpentera, ke které se k vlastnímu podivu neobvykle často vracím), svědčí i skutečnost, že plných devět procent hlasujících se bez rozpaků přihlásilo ke kyborgovské rase. Když vezmeme v úvahu fakt, že mnozí další se velmi pravděpodobně ještě skrývají, vypadá to na pováženou...

Pokud jste si první téčko v poslední době vložili do paměti znovu, nejspíš přiznáte, že na tom prohlášení nejspíš něco je: zatímco Hollywood v první polovině 80. let úlevně třeštil reaganovskou pozitivitou a politickou korektností vtělenou do filmů Stevena Spielberga a George Lucase, James Cameron v roce 1984 realizoval pěkně šťavnatě nekorektní film, nabitý temnou energií. Všechno je přehledné a chlapsky robustní, režisér se nepáře s faktem, že to občas schytá nějaká ta nevinná žena či dítě. Schwarzeneggerův kyborg je lakonicky zlý a Sáru Connorovou v podání Lindy Hamiltonové zatím žádná jiná ženská postava v terminátoří sérii nepřekonala (v mých očích včetně modelkovsky dokonalé Kristianny Lokenové coby T-X v trojce).

A co se týče časové smyčky, nejspíěš vůbec nejparadoxnější rekvizity žánru sci-fi, patří způsob, jakým s ní Cameronův film naložil, opravdu k velmi zdařilým. Mimochodem to vypadalo, že si s časovými paradoxy a kauzálními zmatky pěkně pohraje i Terminator Salvation (rozměrný komentář k tomu najdete třeba tady - a zde se k alternativnímu konci vyjadřuje režisér McG. I když zmiňuje, že na plánovaném DVD s filmem se bude vyskytovat plno vytřiženého a možná zásadního materiálu, nejsem si tak úplně jistá, jestli takto půjde jeho filmeček jakkoli rehabilitovat).
Žádné komentáře:
Okomentovat