Jeden z nejlepších Sturgesových filmů můžeme snad označit za romantickou komedii, i když technicky jde spíš o screwball comedy (tedy subžánr, který dnes neexistuje, nejspíš proto, že současní herci neumějí tak rychle mluvit, brilantně padat se schodů a cudně a přitom smyslně líbat své dominantní partnerky, jako jejich kolegové kdysi). Romantiky je ale v tomhle zrale sarkastickém filmu vlastně dost málo. Právě tím se nejvíc liší od většiny současných romantických komedií, které vynikají všeobjímající infantilitou. Dnes už se samozřejmě nenosí ani komedie typu "remarriage", tedy příběhy o rozhádaných manželích, kteří se rozejdou a flirtují s jinými partnery, aby zjistili, že původní vztah byl vlastně nejlepší a stojí za to ho zachovat (mj. Leopardí žena/1938 Howarda Hawkse, Příběh z Philadelphfie/ 1940 George Cukora, Sturgesova Lady Eve/1941).
Příběh z Palm Beach rafinovaně vyhovuje cenzorskému Haysovu kodexu vyžadujícímu chválu bohem posvěceného partnerského svazku: jeho hrdinka, energická Geraldine - Gerry - Jeffersová (Claudette Colbertová - které bylo v době natáčení už 39 let, ale od Stalo se jedné noci/1934 jí to pořád stejně slušelo v příliš velkém pyžamu) uteče od milovaného, pohledného, leč chudého manžela Toma (Joel McCrea) do náruče idealistického multimilionářského nekňuby (Rudy Valee) a zjišťuje, že láska je důležitější než hmotný blahobyt. (Zvlášť když se hmotný blahobyt díky jejím aktivitám nakonec dostaví.) V rámci tohoto útěšného příběhu o bohulibosti manželství však Preston Sturges jako scenárista i režisér tváří v tvář dobové cenzuře nabízí dost sarkastický škleb (ostatně mu v době natáčení bylo už 44 let, zrovna byl uprostřed třetího ze čtyř svých manželských dobrodružství a prostřednictvím postavy milionářovy sexuálně náruživé sestry Centimillie v podání Mary Astorové se vysmíval své předchozí ženě).

Tahle scéna by se už dnes takhle nedala natočit, protože by si nikdo nemohl vyhrát s těmi erotickými hudebními "šťouchanci" a vše by muselo být mnohem explicitnější. (Zdá se mi, že ta dnešní filmařská /auto/cenzura je jaksi hloupá: pokračování v ložnici, totiž postelová scéna mezi manželi, by se jistě dalo bez chuti a zápachu prefabrikovat i pro mládež, ale neprošlo by už kupříkladu "rasistické" zobrazení přihlouplého, komického černošského barmana ve vlaku). Pikantně "ztopořené" špičky Gerryiných střevíčků jsou přitom nevídaně sexuálním detailem a zůstávají vtipné i znepokojivé - v tomhle filmovém páru totiž žena přebrala podezřele mnoho z mužské role, kterou by měl zastávat Tom. (Ostatně i její domácká přezdívka je "mužská").
Příběh z Palm Beach mne bavil ještě v jednom směru: některými motivy, respektive řešením scén či vzhledu postav, totiž podezřele připomíná komedii Někdo to rád horké Billyho Wildera - tedy vlastně naopak, neboť ta vznikla v roce 1959, čili o sedmnáct let později. Také u Wildera se přesun ze severu USA (byť jde o Chicago a nikoli sturgesovský New York) do slunného letoviska, kde je všechno možné a kde se vyskytuje plno milionářů na ženění, odehrává ve vlaku, v němž se pozdě v noci mezi horním a dolním lůžkem odehrává erotická interakce. Wilder nabízí velmi podobně vyhlížející postavu senilního milionáře-kouzelného dědečka (v Někdo to rád horké ovšem Osgood Fielding III v podání Joea E. Browna svádí hrdinu Jacka Lemmona, kdežto u Sturgese bizarní, nahluchlý texaský Král klobás v podání Roberta Dudleyho pouze eskaluje skrytý manželský konflikt, aby se posléze mohl urovnat).

Žádné komentáře:
Okomentovat