Prohledat tento blog

středa 24. července 2013

39. Letní filmová škola - už v pátek!

Ve dnech 26. července – 3. srpna se Uherské Hradiště změní už po pětadvacáté v mekku filmu. „Filmovka“, která už řadu let nachází trvalý domov v idylickém moravském městě, je po festivalu v Karlových Varech další letní filmovou událostí, která každoročně láká především mladé návštěvníky (na loňské Letní filmové škole byla účast rekordní - akreditovalo se jich téměř pět tisíc). Akce, která se poprvé konala v roce 1964 pouze pro členy filmových klubů, má dnes charakter otevřené události. Jejím hlavním pořadatelem ovšem zůstává Asociace českých filmových klubů. Nesoutěžní charakter dovoluje Letní filmovou školu vnímat jako prostor k setkávání, jemuž letošní stylizace z dílny olomouckého grafického studia BastArt přiřkla status ráje. 

V rámci bohatého programu nabídne LFŠ svým divákům především masivní sekci Fokus, zaměřenou tentokrát na Portugalsko. V Čechách opomíjená kinematografie se může pyšnit nejen dlouhou historií, ale i velmi energickou současností. Osmatřicet celovečerních i krátkých snímků přiblíží tvorbu mezinárodně uznávaných režisérů (např. nejstaršího aktivního režiséra na světě, 104letého Manoela de Oliveiry). Zájem jistě vzbudí i němá díla portugalské kinematografie, snímky nové vlny 60. let, filmy věnované hudebnímu stylu fado či současné „festivalové“ tituly. Kompletní retrospektivu svých děl osobně uvede jeden z celosvětově nejuznávanějších autorských režisérů současnosti - Pedro Costa. 

Další velká retrospektiva přiblíží v rámci sekce Inventura tvorbu ceněného japonského režiséra Kanety Šindoa, který zemřel loni v květnu krátce po svých stých narozeninách. Jeho šedesátiletá tvůrčí dráha je svébytnou procházkou historií poválečné kinematografie Země vycházejícího Slunce. 

Hradišťští „školáci“ se ponoří do filmové historie i v sekci nazvané lákavě Zlatá éra Hollywoodu: mezi výběrem z žánrově rozmanitých děl, která americký studiový systém vytvářel od 30. do 50. let, nechybí klasický horor Frankenstein, velkorysá sága Jih proti Severu či kultovní Občan Kane. Pokud jde o dějiny, v bloku věnovaném žánru polského historického velkofilmu zazáří drama Ohněm a mečem režiséra Jerzyho Hoffmana, který své dílo uvede osobně. Sekce Film a živá hudba zase přiblíží němé snímky režisérského klasika Georga Wilhelma Pabsta. Blok nazvaný Rok 1933: Nástup fašismu se zaměří na propagandistickou filmovou tvorbu v produkci Třetí říše od nástupu Adolfa Hitlera na post říšského kancléře. Národní filmový archiv v rámci oslav svých 70. narozenin zaštítil unikátní kolekci černobílých širokoúhlých snímků natočených v 60. letech. 

Letní filmová škola uctí i živoucího klasika tohoto období - Vojtěcha Jasného - , jehož Všichni dobří rodáci se letos dočkali obnovené premiéry. Stejně jako poetické vesnické drama z roku 1968, i legendární francouzský snímek Marcela Carného Děti ráje (1945) se představí v restaurované podobě. Letní filmová škola se ovšem neobrací jen do minulosti: v premiéře uvede např. zbrusu nový dokument režiséra Josefa Abrháma ml. Hoteliér, v němž se sešla řada osobností spojených se začátky pražského Činoherního klubu. Diváci se dočkají i řady českých, slovenských, maďarských či polských novinek – třeba syrového dramatu slovenské režisérky Miry Fornayové Můj pes Killer, oceněného na festivalu v Rotterdamu. Aktuální akcenty vnese do letošního programu sekce Spektrum, věnovaná tématu krize a nejrůznějším způsobům, jakým ji můžeme vnímat. Vedle sebe se tak ocitne padesát let starý snímek Jeana-Luca Godarda Vojáček a nejnovější dílo francouzského režiséra Costy Gavrase s „marxistickým“ názvem Kapitál... 

Protože ve filmovém ráji se lze – nejen z ideologických pozic - snadno ztratit, nechybějí na letošní Letní filmové škole ani odborné úvody a přednášky a setkání s tvůrci. Filmový program doplní výstavy, koncerty a divadelní představení.

(Tento text jsem napsala do Lidových novin. Za možnost uveřejnit ho i zde na blogu redakci děkuji.)Žádné komentáře:

Okomentovat