Prohledat tento blog

čtvrtek 13. srpna 2015

Fantastická čtyřka

Superhrdinové společnosti Marvel jsou díky promyšlené strategii jedním z největších diváckých atrakcí posledních let. Film Fantastická čtyřka, který právě přichází do našich kin, ovšem nepatří k oficiální filmové sérii o Avengers - Mstitelích. Film režiséra Joshe Tranka pro fanoušky comicsových adaptací už na první pohled postrádá certifikát ryzosti: nemihne se v něm totiž jeden z autorů původních populárních comicsů - Stan Lee.

Čtveřice mladých superhrdinů, která v kreslené podobě začala sbírat body za zachraňování světa před rozličným zlem na počátku 60. let, to na filmovém plátně nemá lehké. Práva na její filmová dobrodružství zakoupil v roce 1986 producent Berndt Eichinger z německé firmy Constantin Film, která má na svém kontě řadu veleúspěšných koprodukčních projektů (včetně fantasy Nekonečný příběh, ecovské historické detektivky Jméno růže, westernu Tanec s vlky či duchařského hororu Šestý smysl). V roce 1994 vznikla nízkorozpočtová adaptace Fantastické čtyřky, která se však do kin vůbec nedostala. Další pokus z roku 2005 byl diváckým hitem, ale nikoli dobrým filmem. O dva roky později vzniklo – opět v režii Tima Storyho – jeho pokračování s podtitulem Silver Surfer, které ovšem vinou stupidity a nedostatečné návštěvnosti nepoložilo očekávaný základ série.

Aby si Constantin Film udržel potenciálně drahocenná práva, musel se po deseti letech ke comicsu vrátit. Nová Fantastická čtyřka je tak už třetím pokusem stejné společnosti začít tentýž příběh vyprávět zase od začátku. Geniální mladistvý vědátor Reed, jeho věrný přítel Ben a nevlastní sourozenci Sue a Johnny Stormovi se tak při tragickém střetu se záhadnou mimozemskou energií opět mění v superhrdiny. Mister Fantastic, kamenný obr Thing, unikavá Invisible Woman a plápolající Human Torch se naučí ovládat své schopnosti a mohou úspěšně čelit bývalému příteli a kolegovi – zlovolnému Victorovi…,

Sto dvacet milionů dolarů, směle investovaných do projektu ve spolupráci s produkčním studiem Fox, ovšem vyletělo komínem. Do pokladen amerických kin film přinesl pouhých 25,6 milionu dolarů. Fantastická čtyřka si tak odbývá českou premiéru s pověstí propadáku, doplácejícího na špatný vkus a mizerný odhad producentů.

Zkáza ambicí ve velkém stylu 

Fantastická čtyřka byla prvním kresleným superhrdinským týmem, který společnost Marvel uvedla do světa. Dnes působí samozřejmě naivně. Původní zastaralý koncept se však povedlo na filmovém plátně vymýtit i ze starších kreslených příběhů. Podle původních prohlášení režiséra Joshe Tranka se jeho film měl přiblížit duchu raných, temných děl Davida Cronenberga. Lehkou podobnost se snímky originálního kanadského režiséra však nakonec vykazují jen scény s přístrojem na přenos hmoty (upomínající na Mouchu) a vybuchující hlavy ve stylu (Scanners). Snahy pokořit průměr vykazuje i angažmá hudebního skladatele Philipa Glasse (jehož minimalistické koncepty však přehlušuje standardní akční hudební linka Marca Beltramiho).,

Josh Trank se tak zjevně střetl s představami producentů, kteří si ho nevybrali kvůli jeho vyšším ambicím, ale díky jeho debutu - teenagerovské sci-fi Kronika (2012). Film o vzniku Fantastické čtyřky by tak byl možná zajímavější než samotné dílko. Ať to bylo jakkoli, do kina můžete nicméně vyrazit jen na vyprávěnku, která odpovídá mentální úrovni šesťáka udolaného úmornými vedry v aqvaparku. Pro toho bude jistě vhodná i dabovaná, „pouťová“ verze 4DX se zmítajícími se sedadly a vodními přeprškami za krkem.

Ani sebezábavnější způsob promítání nemůže zastřít skutečnost, že Fantastická čtyřka postrádá nadhled, humor, velkorysost i podvratné a překvapivé momenty, které si diváci zvykli spojovat s filmovými marvelovkami. Zamrzí to i ve spojitosti s potenciálně kvalitním hereckým obsazením, kterému coby vynálezce Reed dominuje Miles Teller (známý z nezávislé sféry, především díky tříoscarovému jazzovému dramatu Whiplash).

Pokud jde o režiséra Joshe Tranka, své nespokojenosti s výsledným filmem dal veřejně průchod na twitteru. To je rebelie, která ho v očích producentů samozřejmě diskvalifikuje. Pokud za dva roky skutečně vznikne plánované pokračování Fantastické čtyřky, Trank jeho režisérem velmi pravděpodobně nebude.

The Fantastic Four

USA 2015, 94 minut, titulky, dabing
Režie: Josh Trank
Scénář: Josh Trank, Simon Kinberg, Jeremy Slater
Kamera: Mathew Jansen
Hudba: Philip Glass, Marco Beltrami
Hrají: Miles Teller, Kate Maraová, Michael B. Jordan, Jamie Bell, Toby Kebbell, Tim Blake Nelson

Premiéra: 13. 8.

(Tuhle recenzi jsem napsala pro Lidové noviny. Za možnost uveřejnit ji i zde na blogu redakci děkuji.)

Žádné komentáře:

Okomentovat