

Maximálně si můžete představovat, že muž, který vymyslel portál do hlavy hollywoodské hvězdy (V kůži Johna Malkoviche), společnost nabízející zákazníkům vymazávání vzpomínek (Věčný svit neposkvrněné mysli) a speciální koncept autorského psaní (Adaptace) přijde zase s nějakým úchvatným propojení tématu a vypravěčské formy...
Což se ve filmu Synecdoche, New York stalo. Proč by to ale mělo být "divnější" než jiné kaufmanovské filmy (nebo než řada jiných hollywoodských filmů), to mi nejde do hlavy. Myslím, že potíž je opravdu v tom, že v komediálním (nebo alespoň tragikomickém) žánru publikum spoustu věcí snadněji skousne, zatímco "vážné" ladění automaticky vzbuzuje představy přílišné náročnosti, délky, složitosti a podobně.

Pomyslná druhá část vyprávění může (a nemusí) být Cadenovou představou o budoucnosti a stárnutí v soukromí i v práci, což jsou dvě existence, které posléze dokonale splývají a zmnožují se co do dějů, postav a motivů. Snaha o logické vysvětlení nejrůznějších dějů, které sledujete (a které často vyhlížejí jako samúčelné hříčky) může pro diváka představovat past. Já - jak známo - nevynikám logickým myšlením, ale Synekdochu jsem "pochopila", protože to důležité v ní se odehrává v obraze a rytmu, nikoli ve složité skrumáži nějakých souvislostí (i když celá linie spjatá s titulním typem básnické metafory je samozřejmě rozpracovaná s velkou péčí a důvtipem).

A teď k výsledkům mé malé kaufmanovské ankety, uzavřené koncem minulého týdne: nikdo z laskavých čtenářů se nenechal vyprovokovat, aby poslal Židy do plynu, a jen dvě truceurofanatická procenta se nechala vybudit ke konstatování, že Kaufman je bude zajímat, až se odstěhuje do Evropy. Šest procent neví, o kom je řeč, a pěkných dvanáct procentsoudí, že Kaufman je jen nafouknutá intelektuálská bublina. (Ale jak pěkně pořád někde lítá, že jo?) A dvě procenta soudí, že zajímavějším scenáristou je Zak Penn.
Sedmdesát sedm procent hlasujících čtenářů tohoto blogu má ovšem k Charliemu Kaufmanovi veskrze pozitivní vztah, i když jim do hlavy pořád leze ten Malkovich. Takže pravda a láska zase jednou zvítězila nad bolestínstvím a podivností. Sláva.
Sice mi Kaufmann připadá jako hypochondr - většinou se snažím doktorům vyhýbat - protože, když sdělíte, že se Vám něco nezdá, tak Vás proženou tolika prohlídkami, že už nemáte čas na nic jiného a když nic nemáte tak Vám něco spolehlivě najdou.
OdpovědětVymazatAle jinak se mi film líbil, dlouho jsem nad ním přemýšlela. Jen to chce ještě zlepšit režii. Komedie to rozhodně být nemusí. Stejně ty předchozí byly značně mrazivé.
Eva součková
Eva Součková: Ano, oni doktoři vždycky něco najdou (je to přece jejich práce :-)) - a pak už nejste hypochondr, ale nemocná, a všechno je v háji. Schopnost vymýšlet pro ně další a další práci se ovšem zlepšuje s věkem. Snažím se jim vyhýbat ja čert kříži, kombinuju je s alternativci - ale to je taky legrace, protože ti taky vždycky něco najdou (za to je přece platíte!) a jdou, bestie, mnohem víc do hloubky.
OdpovědětVymazat