
Gangsteři se během svého barvitého života těšili a těší mimořádné popularitě. Pro média představují v každé době vítanou senzaci - a veřejnost jim často drží palce. Většinou to vypadá, že berou bohatým (i když nic nedávají chudým). Nebo že trestajív zkaženou a zkorumpovanou společnost. Vždycky navíc pěkně zatápějí ochráncům spravedlnosti, kteří se mezi lidmi jaksi z principu netěší velké oblibě. Jejich konce bývají násilné, zato jejich životy působí jako výlety do vzrušujících a svobodných světů. Není ani divu, že si většina z nich získala nesmrtelnost na stříbrném plátně.
Ještě dlouhá desetiletí po své smrti - nebo dokonce ještě za svého života - se slavní gangsteři stávají hlavními hrdiny filmů, které na publikum zpravidla vůbec nepůsobí jako varovně vztyčené ukazováčky moralistů. Naopak: organizovaný zločin bývá ve filmu celkem sexy – zvlášť pokud vám nehrozí, že se stanete jeho obětí, ale sledujete ho jako zábavnou podívanou z bezpečí měkkého sedadla v kině. Gangster zosobňuje smělou vzpouru proti omezujícímu zákonu, otravné veřejné upjatosti a svazujícím pravidlům slušného chování. Fakt, že sledujete “skutečný” životní příběh, navíc každému vyprávění o zločinu mimoděk vdechne až mytologickou velkolepost.

Pokud protagonistu takového filmu hraje nějaká charismatická hvězda (lhostejno, že se svému předobrazu vůbec nepodobá), přelévají se sympatie publika na jeho stranu skoro automaticky. Hrdina sice jednoznačně páchá zlo, nějaké to trauma z dětství, smrt nevinné snoubenky či prostě odporné chování většinové společnosti však jeho konání vdechnou ryzí punc legitimity. Hrdinové s nabušeným trestním rejstříkem proto nemají nic společného s obyčejnými filmovými padouchy, kteří osnovají své ďábelské plány svobodně jen do chvíle, kdy se jim postaví nějaký mužný hrdina (případně pochlapená hrdinka) a bez slitování je zlikviduje, aby ochránil(a) ohrožené lidstvo.

Životy slavných gangsterů jsou antidotem proti nudě našeho všedního dne. Nezbytnou součástí jejich příběhů je třpyt neobvyklosti a nedosažitelnosti, který drtivou většinu diváků zrazuje od nápadu koupit si po odchodu z kina v nejbližší trafice masivní havana, dát výpoveď v kanceláři a rozjet vlastní zločineckou dráhu. Ke “skutečnému” velkému zločinu na plátně patří skoro nevyhnutelně džentlmenská elegance gangsterského bosse typu Ala Caponeho, unikavost bankovního lupiče ve stylu Johna Dillingera, elitářská vykořeněnost hazardního hráče Bugsyho Siegela či nelítostná loajalita velkorodiny Corleonů ze série Kmotr a seriálu Sopránovi (inspirovaných bezprostředně životem newyorských italoamerických “rodin”).

Veřejní nepřátelé

Hoover musel především čelit oblibě, jakou si Dillinger získal mezi obyčejnými Američany: v těžkých časech zosobňoval eleganci a ležérnost, nonšalantně okrádal nemilovanou vládu a unikal jejím nástrahám. (Sympatie mu získal zvlášť slavný útěk ze “stoprocentně bezpečného” vězení Crown Point v Indianě, k němuž využil dřevěnou repliku zbraně a ukradené šerifovo auto.)
Podobně jako řada jiných slavných zločinců, i Dillinger měl kladný vztah ke kinematografii, která ho posléze zvěčnila v řadě snímků různé úrovně: při obhlídce terénu před jednou loupeží členové jeho gangu předstírali, že patří k filmového štábu, který si mapuje situaci pro natáčení loupeže. Nechtěně “filmová” byla i akce, která se postarala o Dillingerův konec: osudovou se mu stala návštěva gangsterského snímku Manhattan Melodrama v chicagského kina Biograph Theater.

John Dillinger tak představuje prototyp ideálního gangsterské hvězdy, dotýkající se nesmrtelnosti. I kdyby nebylo těchto “senzačních” domněnek, věčný život má Dillinger jistý alespoň na stříbrném plátně: nejznámějších dillingerovských snímků existuje nejméně sedm. Název Mannova filmu však odkazuje až ke klasické gangsterce Veřejný nepřítel, kterou v roce 1931 natočil William Wellman s možná nejoblíbenějším představitelem hollywoodských gangsterů Jamesem Cagneym.

Zloděj a jeho četník
Bezohlednost, sebestřednost a brutalita jsou – nejenom ve vztahu ke grapefruitům - součástí životní strategie mistrů organizovaného zločinu. Sdílejí je s nimi nutně i jejich policejní protivníci, kteří s nimi tvoří často pár věrnější než milenecká dvojice: v průběhu letité hry na četníky a zloděje se takový pár navzájem utváří a ať to bylo v realitě jakkoli, ve filmu funguje na základě rovnováhy a nepřehlédnutelné vnitřní podobnosti.
Osobnost zločince nachází zrcadlo v osobnosti umanutého pátrače, který bývá nakonec stejně posedlý svou prací a vydělený ze společnosti jako jeho protivník. Bez zajímavého a silného zločince by ochránce spravedlnosti stěží mohl představovat zajímavou filmovou figuru. A zločinec sám by byl ochuzen o možnost bojovat (a většinou nakonec i prohrát) s důstojným protivníkem.

Právě takové příběhy si filmaři s oblibou vyhledávají i v kriminalistických análech: zatímco Dillinger má ve filmu svého agenta FBI Purvise, v tragikomedii Stevena Spielberga Chyť mě, když to dokážeš získává oslnivě talentovaný podvodník Frank Abagnale (Leonardo DiCaprio) jako svou nedílnou protiváhu nudně komisního, úřednicky utahaného agenta FBI Carla Hanrattyho (Tom Hanks). Spielberg z osudů skutečného Abagnalea vyextrahoval prvek, který veřejnost fascinuje na všech zločincích pohybujících se v terénu, ať jde o špinavé ulice velkoměsta či maloměstskou krajinu: mladickou odvahu riskovat a hrát si.

Skutečný případ se pro Stevena Spielberga stal příležitostí, jak konfrontovat americký sen o mládí a úspěchu s “otcovsky” nudnou realitou Hanrattyho, který nakonec zvítězí jen proto, že jeho Frank je už vyčerpaný neustálou hrou na honěnou.
V Americkém gangsterovi režiséra Ridleyho Scotta si zase Denzel Washington a Russell Crowe zahráli zloděje a jeho četníka jako “bratrskou” dvojici: skutečný černošský obchodník s narkotiky Frank Lucas a kriminalista z protidrogového oddělení Richie Roberts zaujali Ameriku v 70. letech. V rámci paradoxů naplňuje elegantní podnikatel Lucas, který miluje svou matku a rodinu a chodí pravidelně do kostela, ideál spořádaného, úspěšného amerického občana. Richie je naopak špatně oblečený, vulgární outsider s rozváceným soukromým životem, který se beznadějně vydělí i ze společnosti svých počestně zkorumpovaných kolegů od policie tím, že odmítne milionový úplatek.

Vzpoura proti společnosti

V mezerách mezi zákony, vzniklých náhlými otřesy, se začíná rozpínat revolta: vedle osamělých jedinců, holdujících na vlastní pěst sériovým vraždám, padělatelství, podvodnictví či zrůdnému sběratelství nejrůznějšího druhu, se rodí organizované zločinecké skupiny a paralelní mocenské řetězce. Stínově uspořádané systémy bývají těsně navázané na oficiální struktury, do kterých prorůstají prostřednictvím korupce a shodných zájmů: mnohé filmy, líčící životy dnešních gangsterských bossů, se tak podobají spíš politickým thrillerům než skazkám o romantických psancích, jakými byli Bonnie Parker s Clydem Barrowem.
Ve slavné krimi Arthura Penna z roku 1967 si ovšem Bonnie a Clyde v podání Warrena Beattyho a Faye Dunaway vydobyli sympatie mladého publika, protože na stříbrném plátně zosobňovali revoltu proti establishmentu ve jménu mládí, krásy a lásky. Vzpoura filmových milenců proti “rodičovskému” světu se uskutečňovala jako western nesený na křídlech ideálů 60. let (i když místo tradiční mírumilovnosti květinových dětí nabídla publiku pěkně krvavou podívanou).

V Kmotrovi popis rebelské, instinktivní vzpoury proti společnosti svézané s 60. lety našel protiváhu v představě organizace, které svou existencí zviditelňuje narušenost panujícího oficiálního systému. Hlava mafiánského klanu Corleonů, don Vito v podání Marlona Branda, uprostřed moderního New Yorku představuje ostrůvek nezpochybnitelných starosvětských hodnot, které jsou ovšem se zrůdnou důsledností aplikovány na svět zločinu.


Stejně tak se Frank Abagnale posléze změnil v podřízeného agenta Hanrattyho, poskytujícího americké vládě díky svým padělatelským zkušenostem neocenitelné služby. Což je asi nejsmutnější konec, jakého se milovanému “veřejnému nepříteli” může dostat.
Skutečnost vykrádá film


Pokud jde o jinou “imigrantskou” mafii - irskou (která se svými aktivitami italoamerické vyrovná) -, na filmovém plátně ji zosobňuje Paul Newman, který v adaptaci grafického románu Road to Perdition nevídaně charismatickým způsobem ztvárnil starosvětského bosse Johna Rooneyho (jehož předobrazem byl skutečný irský mafián John Patrick Looney).

Podle odborníků se filmy v dnešní době zpětně inspirují i samotní “veřejné nepřátelé”. Ti prý zbožňují filmy “o sobě” a s oblibou jim přizpůsobují svou existenci. Podle italského novináře a spisovatele Roberta Saviana, který se dostal na černou listinu neapolské mafie díky své reportážní knize Gomorra, si jeden významný jihoitalský mafián nechal postavit stejný dům, jaký má v Coppolově filmu Vito Corleone: architektovi místo konkrétních dispozic zapůjčil videokazetu s filmem.
A mafiánští zabijáci prý s oblibou napodobují způsob, jakým hrdinové hollywoodských filmů střílejí své oběti. Je prý poněkud nepraktický a nadělá se při něm spousta nepořádku, ale oni si pak prý připadají úplně jako filmoví hrdinové... No řekněte – troufnete si je nemilovat?
(Psáno v krétských dálavách v letním stylu pro chvalně známý pánský časopis ForMen, jemuž děkuji za možnost uveřejnit text i zde.)
patřím zřejmě mezi těch nemnoho blbců, kteří i přes svůj cynický pohled na svět nemají rádi filmové zabijáky...Považuji Coppolův film za adoraci naprostého hovada, jakým podle mne byla postava Michaela Corleona... A film Kmotr je podle mne jedním z nejpřeceňovanějších filmů vůbec...Bonnie a Clyde oproti němu končí přesně, i když krvavě...
OdpovědětVymazat