

Titulní důmyslný, nezbadatelný artefakt je klíčovou součástí Parnassova představení coby zrcadlo, kterým každý může vstoupit z jeviště/reality do krajiny svého vlastního já (tak třeba vilný opilec skončí v jámě plné prázdných lahví, mlsný, protivný kluk se ocitne v krajině obřích sladkostí jak od pana Wonky, které odstřeluje jako ve videohře, afektovaná panička bloudí po jezeře plném luxusních módních artefaktů...). Vyprávění založené na tomto nápadu se tak odvíjí jako zábavná podívaná do "hlav" různých lidí, přičemž každou epizodu v imagináriu ukončuje okamžik volby mezi světem Nicka a Parnasse.
Imaginárium představuje ryze vizuální a současně velmi dynamický vypravěčský princip ve stylu Charlieho Kaufmana, postrádá však logické fungování principů z filmů V kůži Johna Malkoviche nebo Synecdoche, New York. (Existence různých vedlejších postav objevujících se v imagináriu totiž jaksi postrádá logiku, nebo mi to tak alespoň připadalo.) S filmem se to ovšem má jinak než s imagináriem: zatímco mentorem imaginária je sám Parnassus (nebo on a Nick), coby divák se ocitáte v Gilliamově výsostném světě, přičemž nemáte - podobně jako v jiných snímcích, které se otázkou volbou zabývají, třeba Matrix - "herní" právo.

Potože dnes jsou tomu dva roky, co Heath Ledger nešťastně přebral prášků na spaní, je možná dobré zmínit se o tom, jak si Imagináriu vede jako "posmrtný" hercův film. Coby šejdíř Tony je tenhle navždy ztracený herecký talent zajímavější než ve své oscarové roli Jokera v Temném rytíři - už proto, že na rozdíl od jednorozměrného řádění zloducha s pořádně proříznutou pusou mu Gilliam umožnil vytvořit mnohem mnohotvárnější a zajímavější kreaci. Dobrou zprávou zůstává, že toho spolu stihli natočit docela dost a Ledger zůstává hlavním představitelem Tonyho, kterého "za zrcadlem" postupně hrají Johnny Depp, Jude Law a Colin Farrell. Nápad (vzniklý improvizací z nutnosti nějak film dokončit bez jednoho z hlavních představitelů) naneštěstí přispívá k nelogičnosti fungování imaginária (ostatní postavy se v něm nemění).

Místo uspokojení z vyprávění, které má hlavu a patu, se musíte spokojit spíš s radostí z toho, že Gilliam, opatřený tentokrát dostatečnými finančními prostředky, se skutečně mohl vyřádit. Imaginárium působí nesmírně výpravně a přebujele a je jasné, že Gilliam je právě ten případ tvůrce-výtvarníka, pro kterého se stala požehnáním existence CGI. V Imagináriu si vyzkoušel plno vzrušujících kombinací digitálních a klasických triků (vlastně ani nestihnete sledovat, kde končí jedny a začínají druhé - a vlastně je to jedno, protože skoro všechno vypadá dobře nebo přinejmenším nehollywoodsky a nebanálně ).

Jednotlivé "zahrady" a "krajiny" v Imagináriu, do kterých se dá zahrnout i Londýn nacházející se vně zrcadla, jsou jakousi ultimativní, slavnostní přehlídkou režisérovy nápaditosti. Svou dynamikou upomínají na jeho znělky a animované vstupy z dávných časů Monty Pythonova Létajícího cirkusu (na které ve filmu upomíná i hudební číslo strážníků - jednoho z nich si ostatně zahrál i Gilliam). Jenže po každé takové znělce vždycky následovala nějaké důvtipná, pregnantní scénka. Po Imagináriu dr. Parnasse následují pouze závěrečné titulky...
The Imaginarium of Doctor Parnassus
Francie / Kanada / USA, 2009, 122 min, titulky
Režie: Terry Gilliam
Scénář: terry Gilliam, Charles McKeown
Kamera: Nicola Pecorini
Hudba: Jeff Dana, Mychael Danna
Hrají: Heath Ledger (Tony), Johnny Depp, Jude Law, Colin Farrell (Tonyové z imaginaria), Christopher Plummer (Parnassus),Tom Waits (Nick), Lily Coleová (Valentina) , Andrew Garfield (Anton), Verne Troyer (Percy), Peter Stormare (prezident)
Hrají: Heath Ledger (Tony), Johnny Depp, Jude Law, Colin Farrell (Tonyové z imaginaria), Christopher Plummer (Parnassus),Tom Waits (Nick), Lily Coleová (Valentina) , Andrew Garfield (Anton), Verne Troyer (Percy), Peter Stormare (prezident)
Premiéra: 21. 1. 2010
Žádné komentáře:
Okomentovat