

O seriálu, který z obrazovek TV Nova vyjukl na zkoprnělé diváky poprvé ve čtvrtek 4. září 2008, získal si je a nedávno se tudíž směl přestěhovat do středečního hlavního vysílacího času, nicméně 13% hlasujících soudí, že ještě potřebuje čas, aby dozrál, 12% ho nepovažuje za nic moc a 30% nadšeně jásá: "Konečně první skutečný český sitcom!".
Možná nejzajímavější je, že nejvíc hlasujících - plných 38% - cítilo potřebu vyjádřit svůj nezájem. Nezájem se totiž většinou vyjadřuje tím, že nehlasujete vůbec (pokud vám zadavatelka ankety nemíří pistolí na hlavu, a to jsem fakt neudělala). Znamená to, že se Tomáši Baldýnskému a jeho týmu povedlo vzbudit značně silnou, schopnou a halasnou opozici? To by byl rozhodně také úspěch - něco, co třeba v současné české politice nenajdete (snad až na tu halasnost).

Lexa má v počítači legrační program identifikující zvířecí zvuky a on a zvláště Saša se ve vztahu k narozeninám ocitají až v pohádkově macešském područí své zpruzelé matky (vsadím se ale, že Saša už v žádném dalším dílu nebude přebírat čočoku a hrách s holoubky). Vypráví se o tom, jak Ozzák bratrovi kdyby zatopil s dárkem, představa živého medvěda v zásadně komorním Comebacku, upnutém prakticky na tři prostředí, ovšem musí zůstat jen představou. Ta s medvědem se mi pak zdá být už ujetou hovadinou z jiného typu komedie.

Jsem si jista, že se teď dotýkám základní dramaturgické strategie seriálu, který se tímto způsobem obrací především k "divákům bez paměti". Ti jsou oporou současné popkulturní scény - žijí především okamžikem a jejich obzor nesahá moc daleko do minulosti. To generuje pocit až zvířecí libosti, neboť připouštět si existenci minulosti znamená dělat si starosti a výčitky (a taky podezřele moc myslet, což odporuje relaxačnímu cíli sitcomu). Comeback ovšem není sitcom pro idioty, kteří si nepamatují, co bylo před týdnem - vyžaduje kupříkladu diváka s docela dobrou znalostí popkulturních reálií (kdo nezná českou hudební scénu a její historii, přijde o spoustu vtipů - a to je mimochodem asi nejlepší nápad tvůrčího týmu, protože "ozzákovský" svět 80. let je dnes v kurzu i mezi mládeží - takže se oslovují současně dvě divácké generace.).

Z tohoto pohledu považuji za modelově zdařilejší nedávný díl Koprovka, který měl zřetelnější a soustředěnější děj. Pracoval s historií a vztahy postav (Tomášova minulost diskotékové hvězdy) a nápady vázané na televizní vařící soutěž (což je navíc aktuální mediální téma) spolu vnitřně souvisely. A navíc to celé byla opravdu zábava. Koprovku si budu pamatovat, z Naroozenin mi nakonec zbude asi jenom ten medvěd (co tam vlastně vůbec nebyl).
Takže se přidávám k těm hlasujícím, co soudí, že Comeback potřebuje ještě víc času, aby dozrál. Nova prý plánuje ještě přinejmenším třetí seriálovou řadu, takže čas na to je.
Osobně si myslím, že možnosti Lexova programu na rozpoznávání zvuků zvěře byly v tom jednom díle vyčerpané tak akorát. Ale kdyby se přeci jen tvůrci rozhodli ho použít znovu, bylo by docela fajn, abych mu tentokrát rozuměl co říká ve více než dvou případech.
OdpovědětVymazataj bude v blizkej dobe nejaka recenzia na ten novy Star Trek?
OdpovědětVymazatRingo: Ano, máte pravdu, to nebyl dobrý příklad.
OdpovědětVymazatAnonymní: Snad jo.