Prohledat tento blog

sobota 1. srpna 2009

Ó, Hradiště

35. Letní filmová škola v Uherském Hradišti, na jejíchž oficiálních stránkách najdete i všechna čísla Filmových listů, na kterých letos pod kapitánským vedením Ivy Hejlíčkové pracuje i většina bývalé redakce měšíčníku Cinema. (Zaběhnout se při výrobě deníku bylo mimochodem výrazně těžší, než jsme předpokládali: stále ještě končíme každý den až kolem půlnoci a o chození do kina si necháváme jen zdát.)

Srdcem akce, zvané mazlivě "filmovka" je tradičně kino Hvězda, které ve svém vnitřním kruhovém prostoru nad kupolí kina skrývá travnatý "menhir". V noci je z něj nádherný výhled na hradišťskou hvězdnou oblohu... a skvěle se tam pije víno. Jen kdyby tam tak bestiálně neštípali komáři.

Redakce Filmových listů ovšem sídlí v prostorách místní sportovní haly (hned vedle Hvězdy) a z ponorkově těsného prostoru občas vyráží kouřit, popíjet kávu z automatu nazvanou cituplně melange a bloumat parkem - také k přilehlé fontáně.

Poklidně horečnaté pracovní tempo narušuje jen pravidelný vpád agresivního hlodavce neznámého druhu, který proniká do zamčeného objektu a okousal už redakci všechny propisovací tužky, sloužící k zanášení korektur.

Po vedrech, panujících po našem příjezdu minulé úterý, nás místní pámbu navštívil velmi vítaným ochlazením. Dnes se ovšem teplota zase vyšvihla k třicítce, a tak jsem vyrazila fotit městské fontány a jiné osvěživé pamětihodnosti.

Vždycky po příjezdu do Hradiště mne potěší, že staré provaznictví je stále na svém místě. Místní rodačka Mařenka (naše jazyková korektorka) mne ujistila, že tam obchod se stejným pánem a stejnou výlohou :-) byl už v době jejího dětství... Koupila jsem si tam klasickou nákupní síťovku z konopných provázků.

Holubice na střeše z kina Mír dělají tak trochu náhrobek - a přitom je to takový celkem příjemný prostor, ve kterém se zrovna dneska hrálo třeba pásmo němého klasika Georgese Méliese doprovázené živou hudbou hudební formace DVA.

Co se týče dalších místních kašen, vodní slečně v Protzkarově ulici prý místní říkají "Chrchel". Moderní vodní hříčky, kterých je ve středu města pěkná řádka, nakonec ale možná nakonec přebije stará kašna na Mariánském náměstí...
Žádné komentáře:

Okomentovat