Prohledat tento blog

neděle 11. října 2009

Blu-ray: kolektivní posezení u optika

Jako osoba konzervativní, respektive k smrti vystrašená z každé, zvláště technické změny, jsem dlouho odkládala střetnutí s novinkou zvanou Blu-ray. Nakonec jsem ovšem musela přestat předstírat, že neexistuje, také proto, že na "modrých plackách" vychází stále víc zajímavých filmů (pravidelné a zasvěcené informace o to, co se v téhle oblasti u nás zrovna objevuje, najdete především na neocenitelných stránkách Zóny Petra Soukupa).
Moje zcela laické obavy se ovšem dlouho týkaly především skutečnosti, že nová technologie už zase znehodnotí mou sbírku filmů - tak, jak se to stalo s videokazetami ve chvíli, kdy se objevila DVD. Vy, co se teď už směteje nahlas (protože DVD jsou samozřejmě na přehrávači Blu-ray hratelná), tento text berte jako bulíkovu drobnou kuriozitu k vaší virtuální nedělní kávě.
Po modrém večírku, který jsme s kolegou Tomášem Seidlem absolvovali u technicky probudilého kamaráda Zdena Kubiny, si ovšem připadám alespoň tak dobře jako ten opičák z Kubrickovy 2001: Vesmírné odysey, co se z pozice ubohého vegetariána přeorientoval na post dominantního predátora a radostně dovádí s kostmi, načež se ta, kterou vymrštil k nebi, změní v nový přehrávač... :-).
Nejsem schopna podat odborný komentář k tomu, co se dělo, tedy jako šňůru demonstrátor nových technologií Zdeno kdy pro kterou ukázku použil (a možná by nebylo od věci, kdyby si tady na blogu zahostoval a popsal to). Každopádně použil bondovku Quantum of Solace (mimochodem desítka v top tenu na těchto modrých stránkách, kde se k nové technologii vyjadřují třeba Baz Luhrmann nebo Ridley Scott). Připadali jsme si jako u optika, který postupně "vylepšuje" pacientův zrak přidáváním dalších, přesnějších sklíček: radost z ostrého vidění a objevování nových detailů jsme ovšem sdíleli všichni. Z trojice možností. I mé astigmatické oko poznalo rozdíl mezi DVD spuštěném na DVD přehrávači, témže DVD vsunutém do přehrávače Blu-ray a Blu-ray diskem, okupujícím své domácí modré prostředí. V úvodní akční scéně a "písčité" titulkové sekvenci jsme toho při třetí demonstraci viděli nesrovnatelně víc než předtím - až už jde o střelhbitě nastříhané záběry z automobilové honičky nebo o letící zrnka písku.

Ukázky z akčního hitu Wanted nás ovšem rázně přesvědčily, že poslední bondovka je přece jen ještě konzervativním filmem, tedy snímkem natočeným především pro diváky v "normálním" kině. Timur Bekmambetov směřoval svůj film ovšem už k divákovi opatřenému "brýlemi" Blu-ray. Pročež jsem viděla úplně jiný film, než onehdy v kině. V té pestré změti vizuálních exhibicí a atrakací mi úplně jedno, jestli koukám na film ještě hraný nebo už počítačově animovaný. A taky mi bylo samozřejmě naprosto fuk, o čem je. Všechny zpomalené akce a nevídané hyperrealistické záběry vypadaly skvěle, jen ta Angelina Jolieová vypadala dost hnusně - měla špatně zamaskované vrásky a nechápala jsem, jak se mi ten McAvoy plný pupínků mohl kdy líbit.

Pak se už jen vedla řeč třeba o tom, že nová technologie bude vyžadovat nový způsob vyprávění a asi i nové herce a že ani taková Marilyn Monroeová by určitě neobstála. A koukali jsme se přitom nikoli na Blu-ray, ale na podstatnou část Herzogova Upíra Nosferatu nahraného z televize v technicky katastrofální, vyblité, rozmazané a rozpité verzi a navíc s českým dabingem. Na rozdíl od těch předchozích tohle byl FILM - a zajímalo nás, jak je udělaný a o čem je a v čem se liší od Murnauovy verze, takže jsme se na něj snesli dívat i v opravdu "špatných" brýlích.

Modrý večírek se vydařil - časem si koupím Blu-ray přehrávač a určitě jsou některé filmy, které budu chtít vidět jeho prostřednictvím (třeba Strážce - Watchmen - byť už teď trnu, abych nezjistila, že se mi nelíbí ani ten Patrick Wilson jako Dan Dreiberg/Sůva).

6 komentářů:

 1. Pokud uvazujes o koupi BluRay prehravace, tak je dobry napad koupit si PlayStation 3, ktery umi prehravat BluRay, daji se na nem hrat hry, surfovat po netu a je lacinejsi nez vetsina BluRay prehravacu (stoji 7500 Kc)...

  OdpovědětVymazat
 2. Aha, kecam, koukam ze BluRay prehravac uz se da dneska koupit kolem 4000 Kc :)

  OdpovědětVymazat
 3. tomuhle nadšení moc nerozumím. Bluray přece nemůže být lepší než v kině. BluRay se liší od DVD hlavně kvalitou rozlišení (místo 720X480 pixelů to je 1280X720, popř. 1920X1080). I když je to výrazně vyšší kvalita, pořád zaostává za kvalitou rozlišení, které se normálně používá v kině. Další věc je, že na běžné televizi se těžko dá BluRay ocenit. My se doma díváme na filmy přes projektor, a tam by vyšší rozlišení bylo znát, protože při velikosti obrazu jsou občas vidět u DVD pixely, navíc projektor musí DVD signál upscalovat, což trochu kazí obraz. Ale bude mít něco takového efekt u standardní plazmové/lcd televize?

  OdpovědětVymazat
 4. Do tématu Blu-ray vs. kino bych se raději nepouštěl, myslím že je trochu mimo zaměření Alenina příspěvku a je to taky trochu složité. Ať chceme nebo ne, tak domácí projekce filmů bude vždy kinům konkurovat, myslím že to tak je už od dob rozmachu VHS. Nejde jen o rozlišení, ale také třeba o všechny ty možnosti zastavit si film v případě potřeby, přehrávat si oblíbené scény opakovaně, vracet se k filmům, které v kinech dáááávno neuvidíte atd. Jeden dobrý postřeh Alena vynechala, už nevím zda byl zrovna její nebo Tomášův: díky nosičům typu DVD nebo Blu-ray můžete film vlastnit, zatímco dřív jste si mohli tak akorát vystříhnout nějakou tu fotku z časopisu (a budoucí publicisté si mohli napsat recenzi nebo obsah).

  Pro Alenu: OK, slibuji že stručně popíšu technickou stránku věci. Snad se zmůžu i na nějaké zamyšlení.

  Pro Anonyma nade mnou: demonstrace proběhla na "standardní" plazmové televizi s rozlišením 1080i (HD Ready) a rozdíly, jak ostatně Alena píše, tam opravdu vidět byly, a to docela výrazně.

  OdpovědětVymazat
 5. Franta: Moc díky za instruktaz! To zní slibně.

  Zdeno: Děkuju, Zdeno - a dychtivě očekávám příspěvek s popisem technické stránky celé věci (a tu úvahu taky). Mimochodem, když jsem - sice jen povrchně - bloudila internetem, nenarazila jsem na žádný aktuální český text o tom, co jsem popisovala, natož na text, který by zmiňoval technickou stránku věci. Možná by tady neškodilo to vrhnout do virtuálního světa tady na blogu...

  Samostatný příspěvek si samozřejmě zaslouží i skutečnost, že dnes můžeme filmy konečně VLASTNIT, a to ve vysoké kvalitě.

  OdpovědětVymazat
 6. Jeden neAktuální, ale dobrý text je tady:

  http://hdmag.cz/clanek/dvd-versus-blu-ray


  Playstation 3 jako Blu-ray přehrávač:
  http://hdmag.cz/clanek/sony-playstation-3-jako-blu-ray-prehravac
  (na dnešní dobu už opravdu trochu staré vzhledem k tomu, že PS3 toho díky novým verzím firmware umí víc)

  OdpovědětVymazat