Nevím, jak vy, ale pro mne se úterní večery s Jeanem-Paulem Belmondem, respektive výběr z jeho filmografie v podání citlivé dramaturgie ČT, staly jedním z pevných bodů týdenního programu (až se k tomu teď přidruží čtvrteční noci s Jeanem Gabinem, budu hned ve dvojím francouzském obležení). Tenhle pátek bude Belmondovi sedmasedmdesát a na svém kontě má něco kolem osmdesáti filmů (včetně melancholického Člověka a jeho psa, kterého natočil před dvěma lety) - Lovec hlav, který byl na pořadu večera včera, ovšem patří k tomu nejzajímavějšímu v jeho "kriminální" filmografii (a kriminální filmy ho přitom vždycky zajímaly ze všeho nejvíc).
.jpg)
V souladu s novými požadavky žánru (a asi i Belmondovou snahou vyjádřit se po svém k efektní chladnokrevnosti hvězdného vrstevníka Alaina Delona) je Roger Pilard čili titulní Lovec hlav ve svých projevech dost brutální - neztrácí však typické belmondovské rysy, tedy bezpečnou fyzickou přítomnost, srdce a humor. Ty projevuje hlavně ve vztahu ke svému mladému společníkovi Costovi (debutující Patrick Fierry), kterého náhoda Pilardovi vnutila pod ochranné křídlo. Spletitý děj koncentrovaný kolem dopadení tajemného vraha v podání Bruna Cremera se začne rozjíždět teprve po záměrně pomalém úvodu rozjezdu a je vlastně vedlejší: důležitý je Belmondo jako hrdina rozpolcený mezi zabijácké a otcovské instinkty a temná a skrytě melancholická a osudová atmosféra vyprávění, ve které se protagonista pokouší udržet rovnováhu a neuklouznout podobně, jako ve scéně uvnitř cisterny s vínem drkotající po venkovské silničce. Atmosféru vlastně jaksi mimoděk skládají scény, jež se jen minimálně odehrávají v noci jako v denní době, kterou vnímáme jako domovskou pro podobné pocity. Nositelem této atmosféry není jen sám Pilard, ale i zloduch, kterého hrdina dlouho a složitě stíhá, ale tváří v tvář mu v jednom báječně osudovém okamžiku stane až ve finále: zatímco v Pilardovi setkání s mladíkem Costou probouzí jeho potlačené a skrývané lidské city, vraždící stevard, jemuž policie přezdívá Jestřáb, se na mladíky specializuje jako na příležitostné a k smrti předem odsouzené komplice (dokonce se neobtěžuje jim říkat jmény: vždycky je to pro něj nějaký další bezvýznamný Coco).
Lovec hlav je krutým a smutným filmem, který se obejde bez žen (ty se vysloveně míhají jen v druhém plánu). Může tak svobodně operovat s poloskrytými homosexuálními kontexty a vyprávět o boji o mužskou duši ztracenou v moderním světě, jejíž příležitostnou součástí (možná) mohou být i otcovské a synovské city. Pilard nakonec celkem překvapivě působí jako ryzí sériový, či spíš románový protagonista, tedy hrdina zapuštěný do časoprostororvé vypravěčské linie větší, než je daný konkrétní příběh: akce, kterou jsme s ním sdíleli, je jen jednou z mnoha, které zažil a ještě zažije.
Na jedné straně dost lituju, že Labro s Lanzmannem a s Belmondem se nepustili do dalšího pilardovského filmu - na druhé straně mne ovšem uspokojuje představa (ladící s melancholickým tónem vyprávění), že Lovec hlav zůstává jakýmsi dokonalým, drahocenným fragmentem nějakého většího příběhu, na který se navíc v rámci Belmondovy filmografie i kontextů francouzské krimi 70. let jaksi pozapomnělo.
L'Alpagueur, Francie, 1976
Režie: Philippe Labro
Scénář: Jacques Lanzmann
Hrají: Jean-Paul Belmondo, Bruno Cremer, Jean Négroni, Patrick Fierry, Maurice Auzel
Režie: Philippe Labro
Scénář: Jacques Lanzmann
Hrají: Jean-Paul Belmondo, Bruno Cremer, Jean Négroni, Patrick Fierry, Maurice Auzel
Žádné komentáře:
Okomentovat