Prohledat tento blog

čtvrtek 12. července 2012

Bez kalhot: Tatum a Soderbergh

Parádní číslo striptérské skupiny
Rozhoupané pyje králů Tampy
Po Nákaze a Zkratu (oba 2011) navazuje pilný Steven Soderbergh na linii svých "žánrových" snímků tragikomedií Bez kalhot - a znovu nelze než s potěšením konstatovat, že jde o vyslovenou diváckou radost. Když totiž tak inteligentní režisér jako Soderbergh vezme vážně výzvu natočit slušnou žánrovku, nemůže to být nezajímavé (a o tom, že Bez kalhot je zřejmá trefa, svědčí skutečnost, že film s minimalistickým rozpočtem 7 milionů dolarů vydělal 72,7milionu). A přestože jde o příběh situovaný do světa mužské striptýzové show, nejspíš se na tom, že jde o skvělou zábavu, shodne mužské i ženské publikum. (Pohled na pěkně vypracovaná, energicky rozhýbaná pánská těla ovšem považuji za mimořádný bonus pro ženskou část publika.).

Adam (Alex Pettyfer) si
vybírá pracovní kostým 
Úvodem je třeba poznamenat, že ve filmu nejsou k vidění žádné artové scény ani žádné penisy - a pokud po něčem takovém toužíte, zajděte si na znovu Stud. To ovšem neznamená, že by film Bez kalhot nebyl velice rajcovní podívanou, protože tu Steven Soderbergh chce - a opravdu umí - udělat. Což se neodráží jen v brilantních, dynamických tanečních číslech (jejichž cílem není - už z podstaty tohoto druhu show - jít úplně do naha), ale v komplexním designu a rytmu filmu. Výjimečná kvalita Soderbergha jako "komerčního režiséra" má kořeny asi právě v naprosto přesném cítění těchto prvků. Prezentací hrdinů a jejich profese tak Bez kalhot v rámci režisérovy tvorby připomíná Dannyho parťáky, obohacené o zájem o hereckou fyzickou akci ve stylu Zkratu (jak jsem o tom psala tady na blogu). V tomto ohledu se Soderbergh v poslední době stává opravdu zajímavým. 
    
Mike (Channig Tatum) sní o tom, že bude
 vyrábět nábytek na zakázku 
Film je proto na hony vzdálený povrchní a nablblé erotice ve stylu Showgirls. Má blíž spíše k britské sociální komedii Do naha! - už proto, že jeho hrdina Mike (Channing Tatum) je třicetiletý muž, který se coby hvězda striptérské show v Tampě pokouší vážně a zodpovědně vylepšit svou neutěšenou finanční situaci. Mike touží udělat se pro sebe jako výrobce originálního nábytku na míru, takže dře, až se z něj kouří: přes den si vydělává jako pokrývač a myč aut (v obou případech jako jediný zaměstnanec vlastní firmy) a v noci se pod přezdívkou Magic Mike stává  hvězdu show, kterou její cynický majitel Dallas (Matthew McConaughey) nazval Rozhoupané pyje králů Tampy. Hlavními návštěvnicemi show jsou sotva zletilé (tedy v USA jednadvacetileté) dívky, zřejmě dost často vysokoškolačky ze slušných rodin, které si takto bez konfliktů i bez následků vybíjejí své sexuální sny a touhy. 

Show má vzrušující průběh  
A show je to velkolepá. Třeštící fanynky tvoří jen bezvýznamný kolorit: vše je totiž inscenováno výhradně pro filmového diváka, a to zcela bez důrazu na trapnost nebo pokleslost (takže není ani divu, že Soderbergh s Tatumem dostali nabídku překlopit film do podoby divadelního muzikálu.). Pro hloubavější diváky je tady - jako upozornění na hlubší význam takové show (nebo jako hra na ně) - vedlejší postava Mikeovy příležitostné milenky Joanny, která studuje psychologii a  pánský striptýz včleňuje několika pádnými větami do "chytřejších" kontextů. Právě při práci se striptýzovou show je Soderbergh tak rafinovaný, že se mění v hollywoodského pohádkáře: ve Flashdance můžeme uvěřit jen v rámci žánrové licence tomu, že obyčejná mladá svářečka vystřihne na jevišti nočního klubu skvělou show - a v Bez kalhot  musíme přistoupit na to, že totéž zcela bezchybně dokáže prostoduchý pokrývač Mike. Ono "magic" v přezdívce hrdinu i původním názvu filmu (který český distributor přejmenoval ve snaze o ohavnou "pikantnost") je kouzlem, které prostě musíte akceptovat, jinak z filmu nic nebudete mít. A Soderbergh (který stál za kamerou a svůj film si také stříhal) s Channingem Tatumem dělají všechno pro to, aby vás okouzlili (přičemž samozřejmě další body získávají i herci hrající Mikeovy kolegy, především energický Alex Pettyfer a nezvyklě koncentrovaný McConaughey). V případě Tatuma Soderbergh použil podobnou metodu jako ve Zkratu u Giny Caranoové, která oslňuje přirozeně vyptacovanou fyzičkou: herec se totiž jednu dobu skutečně živil v Tampě jako "exotický tanečník". 


Mike uvádí Adama do nočního polosvěta 
Postavu inspirovanou Tatumovým osudem si ovšem zahrál Alex Pettyfer (před dvanácti lety sladký teenager ze Stormbreakera): devatenáctiletý Adam je nováčkem v partě tanečníků a jeho prostřednictvím divák tenhle podivný svět nahlíží. Jak se ovšem z nesmělého mladíčka stává muž svedený prvoplánovými požitky - potleskem, penězi, drogami, alkoholem a promiskuitou - pozornost se přesouvá na Mikea, který má toho všeho zrovna tak dost (i když už předtím prohlašoval: "Můj způsob života, to nejsem já."). Právě Adam, respektive jeho sestra, rozumářská zdravotnice Brooke (Cody Hornová), která se odmítá nechat světem striptýzové show osnit, se pak stávají prostředníky Mikeovy cesty k "odkouzlení". A Bez kalhot je tak svého druhu vlastně bezchybnou romantickou komedií, vyprávěnou jen z trochu jiné strany a trochu jinými prostředky, než bývá zvykem. 
Adamova podmračená a věčně naštvaná
sestra Brooke je pro Mikea pokušením
k cestě zpátky do normality
 
Největší záhadou ve filmu ovšem zůstává Channing Tatuma, o kterém jsem se podle různých indicií domnívala (mj. G.I. Joe, Navždy spolu, Orel Deváté legie), že je hereckým dřevem s perfektním designem a nadstandardní fyzičkou. Pod Soderberghovým vedením však dokáže odvést přesvědčivý, jemný a nesmírně sympatický "žánrový" výkon, aniž by jen na vteřinu opustil pozici umanutého prosťáčka směřujícího za naplněním svého jednoduchého snu (a scéna, ve které si Mike před bankovní úřednicí hraje na solidního podnikatele v saku a se zlatými brýlemi, aby se z ní pokusil vyrazit půjčku, je stejným zbytečným trikem, jaký někdy používala i jiná skvělá soderberghovská hrdinka "z lidu" - Erin Brockovich).


Bez kalhot je tak pěknou ukázkou spolupráce chytrého režiséra s hercem, v jehož "vážné" kvality se dosud dalo uvěřit jen stěží: Tatum se objevil už ve Zkratu, kde si zahrál sympatického kolegu hlavní  hrdinky, a bude účinkovat i v dalším Soderberghově projektu - psychologickém dramatu  The Bitter Pill, kde si zahraje s Rooney Maraovou a Judem Lawem. Kouzlo tedy nejspíš bude pokračovat...

Magic Mike
USA 2012, 110 minut, titulky
Režie: Steven Soderbergh
Scénář: Reid Carolin
Kamera:  Steven Soderbergh
Hrají: Channing Tatum (Mike), Alex Pettyfer (Adam), Cody Hornová (Brooke), Matthew McCounaughey (Dallas), Olivia Munnová (Joanna), Reid Carolin (Sal), Joe Manganiello (Richie), James Martin Kelly (Sal), Kevin Nash (Tarzan), Gabriel Iglesias (Tobias), Matt Bormer (Ken), Adam Rodriguez (Tito)
Premiéra 12. 7. 2012

Žádné komentáře:

Okomentovat