Velikášský Weyland (který se prý ve filmu podle svého představitele Guye Pearce jen mihne) samozřejmě není žádný dobroděj, ale sleduje vlastní ziskuchtivé cíle - stejně jako korporace, který vyslala ve Vetřelci (1979) nicnetušící posádku lodi Nostromo vstříc děsivému osudu v podobě příslušníka agresivní mimozemské civilizace. Z manipulátorských postav "Scottových mocných" se Weyland pravděpodobně nejvíc podobá Tyrellovi z Blade Runnera, takže se nejspíš můžeme těšit na další postavu posedlou "frankensteinovským" stvořitelským komplexem. Blade Runner - Scottův pravděpodobně nejlepší film s Harrisonem Fordem v hlavní roli - se pokoušel v rámci žánrové metafory formulovat podobu "skutečného" lidství prostřednictvím emocí, vzpomínek a schopnosti empatie, Proto Scott kdysi uvedl do hry Tyrellovy umělé výtvory-replikanty. Už ve Vetřelci se však prodlouženou rukou korporace ukázal být "zlý" android Ash (Ian Holm) a svůj podíl na zatajení informací měl i palubní počítač přezdívaný Matka.
Je možné, že Weylandovi se povedlo to, o co dlouho a marně usiloval Tyrell, totiž odbourat emoce - jestlipak to Davidovi 8 vydrží do konce? Fassbender svému Davidovi 8 poskytl "startovní" dikci upomínající svou radostnou bezcitností na legendární palubní počítač HAL 9000 ve filmu 2001: Vesmírná odysea (ve filmu Stanleyho Kubricka ho namluvil Douglas Rain). Uvidíme, jak si s city a morální zodpovědností poradí bytost , kterou podle jejího stvořitele Weylanda inspiroval romantický dobrodruh "Lawrence z Arábie".
P. S. Další filmeček je věnovaný hlavní postavě, doktorce Elizabeth Shawové (Noomi Rapaceová), která "žádá Weylanda o práci" - nelítostná technická analýza jejího videoprojevu trochu připomíná Voight-Kampffův test z Blade Runnera.
Žádné komentáře:
Okomentovat