Prohledat tento blog

středa 22. května 2013

Vítejte ve 4D

Tak teď už je jasné, že dalším  rozměrem, o který bude rozšířena klasická 2D projekce, nebude pouhý čichový film, jak onehdy naznačovaly Spy Kids 4D: Stroj času Roberta Rodrigueze (při jejichž projekci si jednotliví diváci museli podle pokynů dávkovat pachové vzorky). Pražské multikino Cinema City na Smíchově totiž otevře ve čtvrtek 23. května 2013 v jednom ze svých sálů první 4D kino v České republice, určené k promítání celovečerních filmů. První 4DX kino tohoto druhu vzniklo před čtyřmi lety v Soulu. V současné době je v provozu čtyřicet  4DX sálů po celém světě a dalších 10 je ve výstavbě.S kapacitou 172 míst bude smíchovský sál největším 4DX kinem ve střední Evropě - a provozovatelé divákům nenabídnou jen obvyklý obraz, zvuk a stereoskopický formát (3D), ale také pohyblivá sedadla, rozličné vůně, poryvy větru, spršky, mlhu nebo světelné efekty v sále. A také lechtání.

Rychle a zběsile 6
Multizážitek, který se bude dávkovat podle toho, co se zrovna děje na plátně, zprostředkuje technologie nazvaná 4DX. Podle provozovatelů českého řetězce Cinema City jde o revoluční počin, srovnatelný s otevřením kina IMAX před deseti lety. Prvním filmem, který bude v novém formátu uveden, bude akční snímek Rychle a zběsile 6. Novinářskou projekci tohoto filmu jsem absolvovala včera ve snaze nabídnout čtenářům tohoto blogu zasvěcenou recenzi, ale ve střední části filmu jsem beznadějně usnula - což by se mi při projekci provázené zmítáním sedadel a vodními přeprškami určitě nestalo.Formát 4DX lze v tomto smyslu jistě doporučit všude, kde je potřeba vyburcovat publikum z letargie (napadají mne školní koncerty vážné hudby, výroční schůze koaličních stran a podobně).

Během letošního léta diváci ve speciálně upraveném smíchovském sále určitě nebudou usínat na pixarovské Universitě pro příšerky, komediálním  westernu Gorea Verbinského  Osamělý jezdec, X-Menském Wolverinovi nebo na pokračování animovaných Šmoulů.  

1 komentář:

  1. pasáž, kde popisujete novinářskou projekci, mě dost pobavil :) Díky za pěkný článek. Nicméně 4DX budu navšťevovat ještě méně často než 3D projekce. Což ve výsledku se bude limitně blížit nule...

    OdpovědětVymazat