Prohledat tento blog

sobota 20. dubna 2013

Maratón v Bostonu a Čtyři lvi

Čtyři lvi: teroristé se
chystají na maratón
V souvislosti s teroristickým útokem na maratónu v Bostonu se mi nepřestala vracet myšlenka, že by se specialisté z FBI při hledání pachatelů měli zaměřit na všechny diváky, kteří viděli komedii britského režiséra Christophera Morrise Čtyři lvi (2009). Mou recenzi na film najdete tady na blogu - zabývala jsem se v ní především  otázkou, zda se zobrazovaným fikčním událostem vůbec můžeme smát. Naprosto mi ovšem nepřišlo ne mysl, že by nějaké teroristy  skutečně mohlo napadnou vyrazit si s výbušninou na maratón a pokusit se tam odpravit co největší množství lidí. A že by vlastně mohlo jít - podobně jako ve filmu, který kulminuje na prestižním maratónském běhu v Londýně - třeba o nějaké naprosto obyčejné mladíky, kteří celkem svobodně požívali výhod hostitelské demokratické země.

Protože Morrisův film není žádný všeobecně známý blockbuster,  nezačala se otázka možné návodnosti  téhle drzé komedie přetřásat v médiích hned poté, co se zpráva o bostonské tragédii rozběhla mediálním světem. Kdyby ale devatenáctiletý Džochar Carnajev, který byl v souvislosti s podezřením z teroristického útoku zadržen, skutečně potvrdil, že Čtyři lvy viděl, nejspíš bychom měli na krku opravdu nepěknou situaci. Jako by nestačilo, že si prostší část zahraniční veřejnosti plete Česko s Čečenskem, kde prý rodina zadrženého a jeho bratra pobývala - a soudí, že u nás  pěstujeme teroristy.  

P.S. Je samozřejmě logické, že britský kanál Film 4 nebude příští pondělí Čtyři lvy vysílat (informace tady). A že bude zítřejší londýnský běh zahájen třiceti vteřinami ticha, které uctí oběti bostonského teroristického útoku.  

1 komentář:

  1. Já se smála u Čtyř lvů, ale pak mi dlouho nešly z hlavy a bylo mi "ouvej". Evina-Kočkopes

    OdpovědětVymazat